16 Nisan 2011 Cumartesi

festival kaçağıdün akşam film festivalinde iki seansı kırdım! haklı bir nedenle: michael nyman konseri. bir film festivali ancak filmlere müzikleriyle katkı sağlamaktan öte damgasını vuran bir bestecinin konseri nedeniyle asılabilirdi!
hoş, her halukarda dün akşam festival kırılasıydı; nyman olmasaydı kalhor-erzincan konserine gidelesiydi. büyük kararsızlıklar, fal baktırmalar, yazı-turalardan sonra nyman'da karar kıldım.

solo zannediyordum meğer band'iyle çıkıyormuş; crr'nin program katalogları o kadar özensiz hazırlanıyor ki!

nyman en son 1998'de caz'a gelmişti, yine band'iyle.
dün akşam tıklım tıklımlıkla tenhalık arasında salınan bir doluluktaki crr'de film müzikleri ağırlıklı bir konser verdiler; bir kaç parçanın sonunda üflemelilerden kulak tırmalayıcı bitişler yaşansa da genel olarak tatmin ediciydi.

geçen seferkinden aklımda kalmamış; nyman'ın her parça sonrasında nota kağıtlarını teatral bir jestle sağ tarafından yere atış şekli ve konser sürdükçe hemen piyanonun yanında yerde beyaz kağıtlardan yavaş yavaş oluşan yığın pek bir etkileyiciydi. bir konser ancak bu kadar minimal (ve "havalı") bir jestle bir performansa dönüştürülebilirdi! nyman kendisine verilen çiçeği çok sevdi, genel müzisyen jentilmenliğinin aksine çiçeği band'inin tek hanım üyesine vermedi. tek bis parçası sonrasında elinde çiçeğiyle kayboldu. 98'deki konser sonrasında kendisine "the piano" albümünü imzalattığım için, bu konser sonrası fuayede hazırlanan imza masasına rağbet etmedim; eminim orada da hoş anlar yaşanmıştır...

1 yorum:

  1. 5.Uluslararası İstanbul Caz Festivali 16.7.1998
    Michael Nyman ve Grubu CRRKS; 28.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 12.6.2000 Michael Nyman Band Aya İrini; İş Sanat 2002-2003 Sezon Konseri 15.3.2003 Michael Nyman Topluluğu İş Sanat; İstancool 2.7.2010 Michael Nyman Solo Piyano Resitali Vakko Moda Merkezi Nakkaştepe; İstancool 3.7.2010 Sanat ve Fotoğraf: Michael Nyman Söyleşi İstanbul Modern; 15.4.2011 Michael Nyman Band CRRKS.

    YanıtlaSil