27 Mayıs 2012 Pazar

ruhr 10_el greco ve modernlerdün düsseldorf’un presijli müzesi kunst palast’ta “el greco ve modernler” sergisini gezme imkanım oldu. ne şans, bir önceki gün wuppertal’de gezdiğim “der strum”u tamamladı bu sergi. “der strum”un bir parçası olduğu modernleri/avantgardları, ve modernlerin etkiledikleri en önemli ustalardan biri olarak el greco’yla olan bağlantılarını ortaya seren enfes bir sergi kunst palast’taki.

el greco ve modernlerin ilişkisi sıkı bir küratöryel çalışmayla ortaya konulmuş; aynı wuppertal’deki sergi gibi, dünyanın dört bir yanından tablolar, heykeller getirtilmiş. az, öz ama yorum dolu metinlerle de desteklenmiş. ayrıca haziran başında bir de sempozyum düzenlenecekmiş.

önümüzdeki yıl el greco’nun 400. ölüm yılı nedeniyle toledo ve madrid’de hazırlanacak büyük kapsamlı sergiler öncesinde düsseldorf, 40 kadar el greco ve atölyesi imzalı, 100’den fazla da modern yapıtla yunan asıllı ustanın vatanından rol çalmış oldu. 12 ağustos’a kadar düsseldorf’a yolu düşeceklere hararetle tavsiye ederim.