4 Mayıs 2009 Pazartesi

tango üstadlarıyla açık havada yıldızlar altında bir gece ne muhteşem olurdu!

film festivali'nde "cafe de los maestros"u seyredenler filmdeki efsanevi tango üstadlarına hayran olmuş olmalı.

"cafe de los maestros" bir belgeseldi; benzersiz müzisyen gustavo santaolalla'nın buenos aires'te halen yaşamakta olan yaşını başını almış ama müzik yapmaktan vazgeçmemiş tango üstadlarını biraraya toplayıp onlara buenos aires'in eşsiz salonu teatro colon'da konser verdirmesinin hikayesiydi film. üstadları teker teker tanıdık, gündelik hayatlarına tanık olduk, ardından da konserden görütülerle tango müziğinin tadına vardık. (dans bekleyenler biraz hayal kırıklığına uğramadı değil)
miguel kohan'ın belgeseli kalite olarak wim wenders'ın "buenos vista social club"ının seviyesinde değilse de, tango üstadlarımız en az kübalı latin üstadlar kadar alçakgönüllü, en az onlar kadar mükemmel ve ustaydılar.


filmden sonra, belgeseli olduğuna göre o konserin kaydı da vardır fikriyle internette yaptığım araştırmadan hüsranla çıkmıştım. "cafe de los maestros"un ya cd kayıtları vardı ya da belgesel filmin dvd'si.

hüsranım yakın zamanda sevince dönüştü; meğerse "cafe de los maestros" ekibi dünya turnesindeymiş! hatta 21 haziran'da atina'da hellenic festival kapsamında konser vereceklermiş.
acaba bizim caz'a da uğrarlar mı diye heveslendim; iksv hazır filmini göstermiş, kaldı ki tangonun istanbul'da azımsanmayacak bir hayran kitlesi de var, caz festivali'ne de canlısını getirir diye umdum. nafile!
caz'ın açıklanan programında yok [bu arada: festivalin bu seneki programı çok zayıf, hatta sönük!], umarım ileriki bir tarihte özel bir etkinlik olarak düşünürler.
bizleri bu üstadlardan mahrum bırakmamalılar!

2 yorum:

 1. sevgili danzon
  uzun bir avrupa yolculuğuna çıkmaya hazırlanan bir oyuncuyum. yolculuğum tangoya dair olacak lakin oralarda denk gelebileceğim bilcümle oyuna,atölye çalışmasına,performansa da teşneyim.
  bağlantı kurmak ve senden de fikir almak isterim, elbet senin için de makul bir talepse :)
  bloğunu tesadüfen buldum ve fakat bu tesadüften memnunluk duydum, zira uzun emek vermişsin hem hafzalana hem sayfana, okumak çok nefis. ellere sağlık!

  fırsat bulur da bir elektronik posta yollarsan çok müteşekkir olurum.

  YanıtlaSil
 2. nasıl yardımcı olabilirim?
  danzon_07@hotmail.com

  YanıtlaSil