22 Ağustos 2017 Salı

korfu'da bir hafta - Vpaleokastritsa'nın popüler olmasının nedenlerinden biri buradaki manastır. aslında popülerlik karşılıklı birbirini beslemiş; yunan adalarındaki çoğu manastırdan çok daha serbest burası. kıyafetinize bakıyorlar ve gerekirse kapıda şalvar, şal gibi şeyler veriyorlar ama ekstrem durumlarda.

 
paleokastritsa'da bir sürü lokanta var. hiçbirini denemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim. paleokastritsa'nın yukarısında bir köy var: lakones.


bu köydeki bir lokanta çok iyi. hem manzarası muhteşem hem de yemekleri. aynı manzaraya sahip üç büyük lokanta var: bunlardan birinin arkasında tur otobüsleri için geniş park alanı bile var. ama diğer ikisi çok turistik iken, bu bahsedeceğim tam bir aile işletmesi: veranda taverna.
gerek mezeler, gerek kabak-patlıcan kızartmaları çok lezziz. hayatımda yediğim en iyi deniz ürünlü makarnalardan birini de burada yediğimi söyleyebilirim.
sahipleri çok cana yakın. yunan kahvesi istiyoruz deyince tek mi duble mi diye sordular; ilk defa bu soruyla karşılaştım. duble istedik; başka yerlerdeki tek kahve fiyatına duble kahve getirdiler. sahibi bir de, kahvenin içine bir çay kaşığı (ama kesinlikle daha fazla değil) uzo katmamızı önerdi. daha önce denememiştim, denedim; türk kahvesini esanslı sevmiyorum, sakızlı kahveyi bile. ama bu uzolu fena olmadı; çok hafif belli belirsiz bir rahiya kattı kahveye.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder