20 Mayıs 2012 Pazar

ruhr 2_kapanan operalar

ekonomik nedenlerden dolayı köln operası 2014'te kapanacakmış. aynı bölgede yaklaşık 40 yıldır deutsche oper am rhein'ı ortaklaşa götüren düsseldorf ile duisburg kentlerinin işbirliği de 2014'de duigsburg meclisi'nin haziran'da alacağı bir kararla feshedilecekmiş. kurum bir yandan duisburg'un kararından dönmesini umarken bir yandan da acaba köln'le birleşme olur mu arayışındaymış...

cumartesi akşamı düsseldorf operası'nda "b.11" bale-dans akşamını izlemek için operaevine gittim. 14.50 ile 67.50 avro arasında bilet fiyatlı gösteride salonun yarısı boştu, seyircilerin çoğunluğu (%80'i) 50 yaş üstüydü.
ayrıca, gelenlerin çoğunun sezonluk abone sistemiyle biletlerini uygun fiyatlara almış olduklarını düşünüyorum.

program başlamadan önce kurumun bale bölümü idarecilerinden genç bir hanım yanında genç bir adamla sahne önüne geldi ve duisburg'un ortalıktan ayrılacak olmasını dile getirdi. 31 mayıs tarihine kadar her gösteri öncesinde çıkıp bu duyuruyu yapacaklarını, her seferinde yanında topluluktan bir sanatçının olacağını ve bu konu hakkındaki düşüncelerini seyircilerle paylaşacağını söyledi. ayrıca;  düsseldorflu izleyicileri arada fuayedeki imza kampanyasına davet etti. o akşam yanındaki genç adam topluluğun dansçılarından biriydi. mikrofon ona verilince; düsseldorflu olarak komşuları duisburglular için bir şey yapmanın, yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan başkaları/diğerileri için bir şey yapmanın önemine değindi. bir kaç örnek vererek duisburgluların bu kurumu ne kadar benimsemiş olduklarını bizzat gözlemlediğini belirtti.

merak ediyorum: akm protestolarında kaç tiyatrocu vardı? ve yine merak etmekteyim: istanbul şehir tiyatroları protestolarına kaç operacı, kaç balerin katıldı? hatta daha da merak etmekteyim: bu protestolara heykeltraş, ressam, gravürcü, seramikçi, şair, yazar, müzisyen kaç sanatçı katıldılar? protestolara katılmak için sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar!

[istanbul'da yaşayan bir seyirci olarak iki-üç yıl önce wuppertal'de, şehir meclisi tarafından süresiz olarak kapatılma kararı alınmış olan schauspielhaus'un kapatılmaması için açılan imza kampanyasına katılmıştım, bu sefer de duisburglular operalarını kaybetmesinler diye imza verdim.]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder