2 Kasım 2019 Cumartesi

23. istanbul tiyatro festivali'nde kaçırmamanızı önereceğim üç gösteri


iksv'nin düzenlediği istanbul tiyatro festivali 23. edisyonuyla bu ayın ortasından itibaren şehrimizi şenlendirecek. festival programında iki senedir ağırlıklı olarak belçika ve rusya'dan işler yer alıyor. sahne sanatları söz konusu olduğunda belçika ne kadar avantgarde ise, rusya da o kadar konvansiyonel işlere imza atıyor. dolayısıyla rusya'dan gelen yapımlara biraz tereddütle yaklaşıyorum, umarım festivalde seyredeceğim üç rus yapımı bu sezgimi olumsuzlar.
kendim emin değilken, başkalarına bu yapımları tavsiye etmek doğru gelmiyor bana. önceden başka işleriyle tanıdığım ve hayran olduğum sanatçıların işlerini tavsiye etmeyi tercih ediyorum. bu açıdan önümüzdeki festival benim için heyecanla beklediğim üç yabancı gösteri barındırıyor; ilginçtir ki, bunların üçü de belçika'dan geliyor.

1.
15 yıl önce "BLUSH" ile sadece seyirci olarak bizleri değil, bu alanda ürün veren yerli dansçı ve koreografları da çarpmış olan wim vandekeybus'un, bir nevi onun devamı olarak lanse edilen "TrapTown"unu kaçırmamak lazım.


hoş, dost meclislerinde vandekeybus'un "BLUSH"tan sonra, onun seviyesine ulaşan başka bir iş çıkar(a)madığı konuşulsa da, onu tanımayan günümüz nesli için ortalama bir vandekeybus işi bile bizlere 15 yıl önce yaptığı etkiyi yapacaktır diye düşünüyorum.

2.
lisbeth gruwez diye olağanüstü bir dansçı var dünyada, bedenini olağanüstü şekilde kullanan. maarten van cauwenberghe ile ortaklaşa kurduğu voetvolk topluluğundan dokuz yıl önce amsterdam'da "birth of prey" adlı işi seyretmiş ve ağzım açık kalmıştı. topluluk dediysem müzisyen olarak van cauwenberghe, dansçı olarak gruwez vardı sahnede sadece, ama ikisi yetmişti!


gruwez'i festivalde seyredecek olmak istanbullu sahne sanatı tutkunları, dansçılarımız ve genç koreograflarımız için büyük bir nimet; davet etmek kimin aklına geldiyse bin yıl yaşasın!
ben maalesef bu hayran olduğum sanatçının "daha da beter ve beter ve beter olacak arkadaşım" adlı işini istanbul'da seyredemeyeceğim, umarım birileri gösteri hakkında nitelikli bir izlenim/eleştiri yazısı kaleme alır.

3.
begüm erciyas, yıllar önce idans kapsamında "ballroom" ve geçtiğimiz ağustos sonunda "pillow talk" adlı işlerini seyrettiğim bir koreograf.


dans koreografisi veya performans yerine tiyatral yerleştirme olarak adlandırmayı tercih ettiğim "pillow talk"ta yaşadığım deneyimden çok etkilendim. erciyas'ın festivale davet edilen "seslenen parçalar" adlı işi de, sezdiğim kadarıyla seyirciyi "pillow talk"a benzer bir deneyime maruz bırakacak. bir önceki cümlede "seyirci" yazarken bile garipsiyorum, gerisini siz düşünün!
istanbul seyircisi ve sahne sanatlarıyla uğraşanları gerek ödenekli gerekse bağımsız tiyatrolarımızda ağırlıklı olarak konvansiyonel tarzda gösteriler seyrederken, erciyas'ın bu işiyle sanırım bayağı bir afallayacaklar. ama lazım!

8 yorum:

 1. İnceledim şimdi. Enteresan gösteriler Danzon. Bilet bulup gitmeye niyet ettim. Du bakalım.
  İyi ki yazmışsın. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bir şey değil, gidip görürsen umarım beğenirsin de ;)

   Sil
  2. Danzon, ben bu hayran olduğun sanatçının "daha da beter ve beter ve beter olacak arkadaşım" adlı işini İstanbul'da seyredeceğim:) Bilet alabildim.

   Lakin gösteri hakkında bir izlenim/eleştiri yazısı kaleme alabilmem münkün olacağını sanmıyorum. Nitelikli bir yazı yazamam çünkü.

   Diğer ikisine bilet bulamadım maalesef. Nasıl denir? Du bakalım... Kısmet:)

   Sil
  3. bence yaz! okumayı çok isterim :)

   bileti bitmiş gibi gözüken bir çok gösteriye dünden beridir bilet açıldı, tekrar bir kontrol et istersen ;)

   ve önerilerime bir yenisini ekliyorum:
   şahika tekand'ın "io"su!

   Sil
  4. Nanananoom! Trap Town da tamam. Bilet yakalayabildim. Teşekkürler haberdar ettiğin için.

   Şahika Tekand'ın io'su "daha da beter ve beter ve beter olacak arkadaşım" la aynı gece. Aralık ayında tekrarı var. O zaman gidebilirim belki.

   Seslenen Parçalar ise çoook ama çook ilgimi çekti. Lakin tarihi uymadı ne yazık ki.

   Napalım? Buna da şükür! Heyecanlıyım:)

   Sil
  5. traptown'a bilet bulabilmene sevindim :)
   iyi seyirler..

   Sil
  6. Az önce eve geldim Danzon:)
   Traptown'a bayıldım.
   Sağol.

   Sil
  7. sevindim :)
   ben de yarın seyredeceğim ;)

   Sil