23 Haziran 2010 Çarşamba

akm'ye iki yıldır tek bir çivi çakılmamışken;


adamlar ilk önce schiller tiyatrosu'nu üç yıllık bir renovasyondan geçirdiler; çünkü şimdi oraya staatsoper'ı (berlin'in devlete ait üç opera topluluğundan en prestijlisi) taşıyorlar. peki neden? çünkü şimdi staatsoper'ın binası renovasyona giriyor; üç yıl sürecek.
staatsoper 2013'te kendi binasına geri dönünce, bu sefer de komische oper (berlin'in -yabancı operaları almanca sahneleyen- "sözde en hafif" opera topluluğu) schiller tiyatrosu'na taşınacak. neden mi? çünkü bu sefer onların binası renovasyona girecek.

nasıl? tam alman işi değil mi! ama, sözkonusu "iş" yapmaksa böyle olmalı!

bize de, oturduğumuz yerden "helal olsun" deyip gıpta etmek kalıyor. ha, belki bir de; işimizi allaha havale etmek!

...

berlin'e bir gittiğimde bu renovasyon çalışmalarına gelir sağlamak için düşünülmüş hediyelik/anı objelerden birini satın alarak katkıda bulundum: altın rengine boyanmış küçük bir küp taş, 10 avro.

akm için parasal sorunumuz yok sanırım, malum biz "zengin" bir ülkeyiz; kolayca har vurup harman savuracak kadar zengin!

ne yapsınlar; almanların parasal durumları sıkışık, staatsoper'in yenileme maaliyeti 239 milyon avro tutuyor, "alım gücü yüksek olmayanlar da belki yardımda bulunmak ister" düşüncesiyle bu hediyelik eşyaları hazırlamışlar; türkiye'den turist olarak gelen birinin de, az da olsa çorbada tuzu olacağı tutmuş!

..

berlin'deki kamu binalarından sorumlu bürokrat almış, gazetecileri staatsoper'ı gezdirmiş; en alt bodrumlarına kadar götürmüş, mevcut durumu göstermiş, yenilemenin nerelerde yapılacağını, nerelerinin yıkılıp tekrar yapılacağını, hangi ek yapıların inşa edileceğini, paranın büyük bir kısmının yapının hangi görünmeyen kısımlarına harcanacağını anlatmış.

boşaltıldıktan sonra, kulaktan dolma bilgiler dışında bizim gazetecilerimizden akm'yi gezeni, onları alıp da bakın biz şunları şunları yapacağız, bunlar bunlar kötüydü yenileyeceğiz diyerek gezdireni var mı!

2 yorum:

  1. INSAN SOLUKSUZ KALIYOR DEGIL MI!

    YanıtlaSil
  2. Ah ahh... Bizimkiler ancak yıkıp yeniden yaparlar. Altına bir de halkımız yararlansın diye alışveriş merkezi, food court kondururlar. (Bkz. emek sineması yenileme planı)

    YanıtlaSil