7 Mart 2015 Cumartesi

romeo castellucci'den "zalim oidipus" berlin schaubühne'de


romeo castellucci'nin berlin schaubühne'de sahneye koyduğu friedrich hölderlin'in "zalim oidipus" (ödipus der tyrann) adlı oyunun prömiyeri dün akşam (6 mart 2015) gerçekleşti. bu, castellucci'nin schaubühne'de sahnelediği ikinci, hölderlin metinlerini kullandığı üçüncü işi imiş.

castellucci hölderlin'in sofokles'ten esinlendiği metnini bir kadınlar manastırına taşımış. uzun bir süre manastırdaki rahibelerin gündelik hayatlarından sahneler izlendikten sonra, bir rahibenin yorganının altından hölderlin'in "zalim oidipus" kitabının çıkması ve rahibenin kitabı okumaya başlamasıyla, sahne dönüşüyor ve "zalim oidipus" kadınlar manastırının mekânında hayat buluyormuş..

oyun hakkında internette çıkan ilk eleştiri pek parlak değil. ancak; fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla castellucci'nin sahnede yine etkileyici ve özgün bir atmosfer yarattığı kesin.
son sahne ise, eleştirmenin de hakkını verdiği üzere, fikir olarak oldukça etkileyici: oidipus'un gözlerini oyduğu sahnede, duvara yansııtılan video görüntüsünde bizzat castelluci'nin gözlerine gözyaşı  bombası sıkılıyor.

kadroda angela winkler (alman tiyatrosunun yaşayan en ünlü kadın oyuncularından biri), julie böwe (schaubühne'nin yıldızlarından biri) ve ursina lardi (haneke'nin "beyaz bant"ından hatırlanabilir) gibi sağlam oyuncular var. kadronun büyük bir kısmı ise 23 figürandan oluşuyor; malum, figüranlar castellucci'nin hareketli enstalasyon (yerleştirme) benzeri tiyatral tarzının vazgeçilmez unsurlarındandır. sahne ve kostüm tasarımı da castellucci'ye ait; bembeyaz ve içinde geometrik oyuklar olan duvar portekizli ünlü mimar alvaro siza'nın yapıtlarını çağrıştırıyor.

"zalim oidipus" mart boyunca schaubühne sahnesinde sekiz kere oyunuyo; nisan programında ise gözükmüyor. ileriki aylarda gösterime devam edileceğine eminim. ilk uygun fırsatta oyunu canlı izlemeyi umuyorum; o zaman birinci elden izlenimlerimi de paylaşacağım..


1 yorum: