14 Mart 2015 Cumartesi

cemal reşit rey konser salonu'nun enfes bahar programıbürokratik saçmalıklardan kaynaklanan nedenlerden ocak ve şubat aylarında kapalı kalan cemal reşit rey konser salonu, mart-nisan-mayıs programını açıkladı.
yıl boyu festival denebilecek kalitede bir program var karşımızda. ancak istanbul müzik festivali'nde izleyebildiğiniz, işsanat'ın ancak bütün sezona yayarak getirebildiği sanatçılar crr konser salonuna üç aylık bir sürede konuk olacaklar.

mart'ın ilk günlerinde ayla erduran'ı, bobby mcferrin'i izledik.. 6 mart'taki, usta piyanist maria joao pires'in milos popovic ile vereceği ikili piyano konseri, pires'in rahatsızlığı nedeniyle ileriki bir tarihe ertelendi..

programından ilk elde dikkat çekenler:

1-2 mayıs'ta sidi larbi cherkaoui - shantala shivalingappa ortak dans projesi: play
(ikilinin bu çalışmasının nüvesini oluşturan ilk ortak işleri "barasey"i 2008 kasım'ında düsseldorf'da pina bausch festivali kapsamında izlemiştim; o zamanki izlenimim blogumun ilk yazıları arasındadır.)

28 nisan'da tiyatral şarkı konusunda dünyada bir numara, benzersiz ute lemper

2  nisan'da katia ve marielle labeque piyano ikilisi

16 mayıs'ta orfeo 55 barok topluluğu ile kontrtenor philippe jaroussky ve kontalto nathalie stutzmann (bu konser programını geçen sene köln philarmonie'de dinlemiştim; tek kelime ile enfesti! şiddetle tavsiye ederim; kaçırmayın!)

26 nisan'da jan garbarek

26 mart'ta ivo pogorelich

18 nisan'da, istanbul'a pek sık konuk olmayan bilkent senfoni orkestrası çok ilginç bir projeyle geliyorlar: çanakkale savaşı anısına sekiz türk bestecinin yapıtlarının ilk seslendirilişi

16 mart ve 22 nisan'da budapeşte festival orkestrası; konserleri maalesef efsane şef ivan fischer yönetmiyor ama gabor takacs nagy de oldukça iyi bir şef; bu konserler de kaçmaz!

diğer öne çıkanlar:
antonio gades, rojas rodriguez flamenko dans toplulukları ve bordeaux ulusal operası dans topluluğu,
oda müziği grupları pacifica quartet, takacs quartet ve the nash ensemble,
çalgısının ustaları mandolinci avi avital, gitaristler milos karadaglic, david russell, canizares, sharon isbin ve trompetçi alison balsom,
bizdense bağlamanın ustaları erol parlak, erdal erzincan ve cengiz özkan..

programın tamamına buradan ulaşılabilir.
mayıs sonuna kadarki bütün konserler için bilet satışı başladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme