15 Mart 2015 Pazar

girdaba çeken "dalgalar"mdt-istanbul "akdeniz" adlı bir programla mart ayında fulya ve süreyya'ya konuk oluyor. akdenizli üç koreografın üç işinin sahnelendiği akşam aralar dahil 70 dakika sürüyor. özellikle "dalgalar" adlı son yapıtın etkisi ise, salondan çıktıktan sonra uzun bir süre daha sizi bırakmıyor.
yunan koreograf andonis foniadakis'in yapıtında enerji, işin adını hak ederek dalga dalga sahneden oditoryuma yayılıyor. dansçıların kıvrılan bedenlerinden çıkan dalgalar seyircilerin beyin kıvrımlarında dolaşıyor.
ilk iki yapıttan sonraki arada yanındaki arkadaşına dönüp de "ben aslında çağdaş dansı sevmiyorum, anlamıyorum, bana göre olan bale veya modern bale" diyen kadın seyirci, "dalgalar" bittiğinde çığlık çığlığa ayakta, alkışlamakta!

"dalgalar"ın atmosferik müziği gökçe özüçoşkun'a, kostüm tasarımı foniadakis'e ait.
nedense; herhalde elektronik müzikten, kostümlerin renklerinden ve bilimkurgusal çağrışımlı çizgilerinden dolayı olsa gerek, "dalgalar"ın atmosferi bana ünlü "dune" romanını ve romandan uyarlanmış david lynch filmini hatırlatıyor.
sarı uzun saçlı kadın dansçı ile dazlak erkek dansçı yapıtın baş dalgaları; onlar kral ile kraliçe; başka bir dünyadan buraya inmiş gibiler; bedenlerinde kemik yok gibi; etraflarında yarattıkları etki çok yüksek.
sarı uzun saçlı kadının üç erkekle olan sahnesinde erkeklerin hareketleri onun hareketlerini etkiliyormuş, erkekler kadını yönetiyormuş gibi gözüküyor ama değil, tam tersi, sahneyi domine eden o.
kadın dansçı: gül yılmazer. erkek dansçı: alper marangoz. ikisi de göz kamaştırıcı.

sona doğru duman ve rüzgarla yaratılan efekt, ışık tasarımıyla da birleşince, sahnede gerçekleşen olay seyretmekten büyük haz alınan bir gösteriye dönüşüyor.
son dakikadaki stobe efektine ise hiç gerek yokmuş kanımca.

mdt-ist'in bütün kadrosu inanılmaz yüksek bir enerji ve tempoyla; bir an durmaksızın 18 dakikalık bir girdaba çekiyorlar bizi.
bu daveti geri çevirmemek lazım; salonu tıklım tıklım doldurmak lazım.
"dalgalar"ın videosu ile yetinmeyin; bu kasırgayı kaçırmayın! 18 mart'ta fulya'da, 20 mart'ta süreyya'da..Dalgalar MDTIstanbul Andonis Foniadakis from Andonis Foniadakis on Vimeo.

2 yorum: