22 Temmuz 2017 Cumartesi

angelin preljocaj da istanbul tiyatro festivali'nde!angelin preljocaj'ın topluluğu ballet preljocaj'ın sitesinde dolaşırken bir de ne göriyim: 2017-18 tarihleri içinde istanbul da var; hem de la fresque (the painting on the wall) isimli son işiyle.

böylece tiyatro festivali programı açıklanmadan dört yabancı topluluktan birini daha öğrenmiş olduk.
inanmazsanız siz de tıklayın.

sevindiğimi söyleyebilirim, çünkü uzun yıllardır gelsin diye beklediğim koreograflardan biri preljocaj. hatta yıllar önce ankara'ya turneye gelmişlerdi, ben de o zaman dikmen gürün hoca'ya yazmıştım; "hazır bu kadar yakına geliyorlar, yollarını istanbul'a da uğratamaz mısınız" diye. "bu sefer olmaz ama peşindeyim zaten, mutlaka getireceğiz" diye cevap vermişti. kısmet bu zamanaymış...

ancak sanatçıların sitelerindeki turne bilgilerine çok da güvenmemek lazım.
üç yıl önce son yılların en aranan koreograflarından hofesh schechter'in sitesindeki turne tarihleri içinde, o dönemde ortalığı kasıp kavuran ünlü işi "political mother" mayıs ayında istanbul tiyatro festivali kapsamında iki akşam harbiye muhsin ertuğrul'da gözüküyordu. ne heyecanlanmıştım; ama o yıl schechter'i seyrettik mi, hayır!
aynı şekilde beş yıl önce odeon-theatre de l'europe'un sitesinde, fransızların ünlü enfant terrible'larından olivier py -ki kendisi bir kaç yıldır avignon'un direktörü de aynı zamanda- imzalı "roméo et juliette"in turne tarihleri içinde mayıs-istanbul tiyatro festivali vardı; maalesef onları da seyredemedik.
dolayısıyla preljocaj'ın da geleceğinden ancak festival programı açıklandığında emin olabileceğiz.

o zamana kadar topluluğun 23 haziran 2017 tarihli montpellier dans bienali'ndeki gösterisinin kaydıyla oyalanabiliriz. preljocaj'ın new york city ballet için yaptığı iki iş var programda: "spectral evidence" ve "la stravaganza". şuraya tıklamanız yeterli