26 Mayıs 2015 Salı

talin denizcilik müzesi

şehirde bir sürü müze var; ben sadece üçünü ziyaret ettim. bunlardan ikisi geçtiğimiz yıllarda europa nostra ödülünü almışlar. bunlardan ilki denizcilik müzesi:
denizcilik müzesi limanda mevcut gemi hangarları kullanılarak tasarlanmış. muhteşem bir şey. en az yarım günü alıyor hakkıyla gezmek.
müzenin şöyle bir konsepti var: tek bir büyük hacim içerisinde alt ve üst kat olarak iki katman oluşturulmuş. bileti giriş katından aldıktan sonra üst kata çıkıyorsunuz ve hacim boyunca yüksekliği bu kata göre ayarlanmış yürüme yollarından ilerliyorsunuz. bu kat deniz yüzeyi; alt kat ise deniz yüzeyinin altı. dolayısıyla deniz yüzeyi üst kat seviyesinde olduğu için de sergilenen bütün kayıklar ve gemiler tavana asılmış; havadalar; hiç biri zemine oturmuyor.
hacmin içinde bir tane de denizaltı var. o da havada; alt kata indiğinizde altına girebiliyorsunuz.
bir deniz müzesi ancak bu kadar anlamlı ve güzel bir fikirle tasarlanabilirdi.


denizaltının içine girmek mümkün. her bir parçası olduğu gibi korunmuş. sadece filmlerden bildiğim bir taşıtın içine girmek, en ücra köşelerinde dolaşmak, tuvalet nasıldı, nerelerde yatak ranzaları vardı, torpidolar ne menem bir şeylerdir, nerede yemek pişer, mutfak tezgahı ne kadardır gibi bütün detayları birebir yaşantılamak çok etkileyiciydi.

deniz müzesinin etkisi sadece bina ve sergileme mantığı ile sınırlı değil. müzeden çıkıp rıhtıma gittiğinizde, aynı biletle başka gemilerin içini de gezebiliyorsunuz. bunlar arasında bir tanesi var ki, o da en az denizlatı kadar etkileyici: buz kırma gemisi.
geminin içinde kat kat aşağı inip, bütün makinelerini; mürettebat katında geminin kıç tarafındaki 8 yataklı odalardan burun tarafına doğru rütbeler yükseldikçe nasıl bir yataklı oda, bir yatak odası + bir ön mekan, bir yatak odası + toplantı odası + küvetli banyoya terfi edildiğini; en kıdemlilerin süitlerinin yemekhanenin yanında konumlandığını görebiliyorsunuz.
müzenin bahçesinde estonya'da yapılmış ilk denizaltının rekonstrüksiyonu da olduğu gibi, sovyetler zamanında kalma kamyonlar da sergileniyor..