3 Nisan 2015 Cuma

holy holy holy @ emwap


copycats'in "countdown"ını 2012'de msgsü bomonti sahnesi'nde izlemiştim; bu ve yarın akşam emwap kaspamında d22'de sergiledikleri "holy holy holy" meğer "countdown" ile başladıkları bir üçlemenin ikinci halkasıymış.
"countdown" itiraflar üzerine eğlenceli, hüzünlü, depresif, şaşırtıcı, enerjik bir işti; copycats'çilere hayran kalarak mekandan ayrıldığımı hatırlıyorum.

"holy holy holy" bambaşka bir tonda; gerçeküstü, rüyamsı ama yine şaşırtıcı ve eğlenceli.. copycats'çiler bu sefer itiraflarını değil, inandıkları şeyleri taşımışlar sahneye. bu sefer sadece onlar yok sahnede, bir sürü de nesne var onlara eşlik eden. içi hava dolu, kocaman, kırmızı-mavi-beyaz çizgili bir balon kaplıyor sahneyi bütünüyle; mekanı istila etmiş kocaman bir şeker gibi; şekerden bir peyzaj ve onun deliklerinde, boş bıraktığı alanlarda batıp çıkan hayaller, tutkular, hayranlıklar, fetişler, takıntılar seriliyor gözlerimizin önüne..
sahnede ayrıca, küçüklü büyüklü aksesuarlar, kıyafetler, nesneler de var. sahne tam bir tim burton filmi atmosferinde; alis'in harikalar diyarı ile charlie'nin çikolata fabrikası arasında bir yerde..

ilyas odman, christina flick, kimmy ligtvoet ve melih gençboyacı'dan kurulu copycats'çiler "holy holy holy"de kaleb de groot'un yarattığı enstalasyonun içinde deviniyorlar. neşeli, ferah, mutlu bir yapıt bu; seyredene de, en azından bana, geçirdiler bu duyguları. içinde müthiş estetik anlar var; donsun ve bir süre öyle kalsın, ya da biraz daha sürsün istiyorsunuz.. dolayısıyla işle ilgili en büyük keşkem, süresinin daha uzun olmasıydı. baştaki introyu ve sondaki, üçlemenin bir sonraki adımından öngösterimi saymazsak, işin kendisi yarım saat bile sürmedi. hazır bu dünyaya dalmışken, biraz daha kalabilirdik; belki biraz daha derinlere dalabilirdik, ya da biraz daha uzaya açılabilirdik.. 

"holy holy holy" 3 nisan akşamı da d22'de olacak; kaçırmayın.. performans sonunda dağıtılan kırmızı kağıtlardan almayı da unutmayın; üzerlerinde yapıtın metni yazıyor; müthiş güzel bir metin!(son üç fotoğraf bana aittir ve performans sırasında değil, bittikten ve seyirci sahneye davet edildikten sonra çekilmiştir.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder