19 Mayıs 2011 Perşembe

muhteşem konser!


pazartesi akşamı işsanat'ta sezonun son klasik müzik konseri vardı. neyse ki, bu seferki sanatçı değişikliği konserin başlamasına 30 saniye kala değil, çok önceden duyuruldu. renaud capuçon gelemiyor olsa da, maxim vengerov'u elinde baget varşova senfoni'yi yönetirken dinlemek büyük keyif -ve aynı zamanda merak- içerdiği için konsere gitmemek olmazdı.

programda değişiklik yapılmaksızın capuçon yerine çıkarak çaykovski'nin keman konçertosunu çalan gencecik kemancı kristóf baráti, şahsen uzun zamandır canlı olarak dinlemediğim bu bilindik yapıtta yeni şeyler keşfetmemi sağladı.
ama baráti esas, verdiği bis ile kalbimi fethetti; schubert'in "der erlkönig" şarkısının solo keman uyarlamasıyla hepimizi büyüledi.
biçim olarak anlatıcı, baba, oğul ve cin olmak üzere dört karakterin söz aldığı bu olağanüstü yapıtta (süresi sadece 4.5 dakika) baráti hiç bir anlatımcı nüansı kaçırmadan; gerilim, gizem ve kayıp hislerini ustaca seyirciye geçirerek muhteşem bir yorum sundu.
"der erlkönig"in solo keman yorumuyla ilk defa karşılaştım ve en az -geleneksel- bariton-piyano versiyonu kadar etkileyici buldum.

konserin ikinci yarısında çaykovski'nin "patetik"i seslendirildi; vengerov şefliğini konuşturdu; sadece benzersiz bir kemancı olmadığını kanıtladı.
senfoninin, özellikle "allegro molto vivace" üçüncü bölümünde yükselen gür ve gösterişli icra, "grandiose" bir "patetik" yorumu dinletti bize.
üçten "adagio lamentoso" dörde kesintisiz geçerek, yoğunlaşmış duygunun kaybettirilmeden devam ettirilmesi ve dalga dalga sona kadar taşınması oldukça etkileyiciydi.

ve konserin sonunda bizi bir sürpriz bekliyordu. sahneye önce bir nota sehpası çıkarıldı; kemancı mı yoksa konserin başında kısa bir arya söylemiş olan izabel matuła mı çıkacak diye beklerken, görevli bir nota sehpası daha taşıdı sahneye. merak iyice arttı, ve omuzundan rahatsız olduğu için kemanı bıraktığı söylenen vengerov elinde çalgısıyla sahne kapısından gözüktü; müthiş bir alkış koptu! vengerov ile baráti bach'ın iki keman için konçertosu'ndan adagio bölümünü yorumladılar; bizi huşu içinde evlerimize yolladılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder