29 Aralık 2010 Çarşamba

günümüz insanının haline sarkastik bakış: "kredi kartı - vak'a aaaaa!"dünya prömiyerini bir yıl önce yapmış iki kısa oyunu ben ancak dün akşam görebildim: istanbul devlet tiyatrosu yapımı, cüneyt çalışkur'un yazıp yönettiği "kredi kartı" ve "vak'a aaaaa!"
çoktandır uğur polat'ı yeni bir yapımda izlememiştim ve özlemiştim. meğer bu birleştirilmiş iki oyunda uğur polat tek kişilik bir oyunculuk şöleni sunuyormuş; geç kalmışım fark etmekte.

polat'ı çoğunlukla içerden dışarı doğru çıkan, gösterişsiz ama etkili oyun tarzıyla bilirim. geçmiş zamanda, bir röportajında komedi oynamak istediğini söylemiş olduğunu hatırlar gibiyim. işte "kredi kartı - vak'a aaaaa!" hem komedi, hem de uğur polat farklı bir oyunculuk deniyor: had safhada dışardan oynuyor; resmen "döktürüyor"!
polat'a komedi de, bu tarz oyunculuk da çok yakışmış; çok başarılı. çünkü o gerçek bir tiyatrocu! sahnede "kendini" değil, rolün gerektirdiğini canlandırıyor.

cüneyt çalışkur'un metni de her gerçek tiyatrocunun peşinden koşacağı kalitede. oyuncuya bolca imkan sunuyor. uğur polat da bu imkanların hepsini sonuna kadar kullanıyor; mimiğiyle, ses tonuyla, vurgusuyla ve beden diliyle benzersiz bir oyun çıkarıyor; hayran hayran kendisini seyrettiriyor.
"kredi kartı"ndaki radyo sunucusu rolünde çağ çalışkur da çok çok iyi. sesini ustaca kullanıyor; hem eşliksiz söylediği şarkılarda hem de iğneleyici, yaramaz, sıradışı radyo sunucusunun repliklerinde.

cüneyt çalışkur'un yaklaşık 40'ar dakikalık; biri günümüz insanının finans dünyasıyla olan, diğeri günümüz insanının kendi dünyasıyla olan sorunlarını ortaya koyan iki oyunu arasız arka arkaya sahneleniyor.
ikisinde de insan olarak bir erkek merkezde. sahne tasarımı da bu merkeziyeti, biraz abartılı da olsa, mükemmelen vurguluyor.
ilk oyundaki kadın radyo sunucusu, erkeği dengeliyor. ikincisinde erkek bütün hezeyanlarıyla, çaresizliğiyle, zavallılığıyla tek başına kalıyor.

cüneyt çalışkur ile uğur polat en son 2001'deki "ben ruhi bey nasılım"da beraber çalışmışlardı. uzun yıllar ramp ışıklarından kaldırılmayan o muhteşem oyundan sonra, bu sefer "kredi kartı - vak'a aaaaa!" ile yine seyircileri büyülüyorlar.
yine fark etmemişim, meğer bu oyun 2010'da ikisine de ödüller getirmiş; cüneyt çalışur afife jale'de, uğur polat sadir alışık'ta ödüllendirilmişler. az bile!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder