7 Temmuz 2009 Salı

kadmos'un ilk meyvası avignon'u açıyor

bu akşam 63. avignon tiyatro festivali'nin açılışını bir kadmos projesi yapıyor: amos gitai'nin yönettiği "la guerre des fils de lumière contre les fils des ténèbres" (ışığın oğulları ile karanlığın oğullarının savaşı) adlı oyun, yıllar önce peter brook'un ünlü projesi mahabarata'yı sahnelemek üzere ilk defa tiyatro için kullandığı boulbon taş ocağında seyirci karşısına çıkacak.
roma imparatorluğu'nun kudüs'ü işgalini ve musevilerin bağımsızlık savaşını anlatan yaklaşık 2.5 saatlik oyun, duvarlara yansıtılan imgeler eşliğinde, farklı dillerde yankılanan seslerle, sözcüklerle adeta bir oratoryo gibi işgal, emperyalizm, egemenlik ve başkaldırı üzerine zaman ve mekân kavramlarını aşacak soruları dile getirecek.

ilginç ancak sıkıcı filmlerin israilli yönetmeni amos gitai, son yıllarda hiam abbas'tan, natalie portman'a, carmen maura'dan dominique blanc'a, jeanne moreau'dan juliette binoche'a neredeyse günümüzün bütün sıradışı kadın oyuncularıyla çalıştı.
mimarlık eğitimi almış olan gitai ilk defa tiyatroya el atarken, sahneye son iki filminde beraber çalıştığı efsanevi jeanne moreau'yu çıkarıyor; moreau, oyunun uyarlandığı yahudi asıllı romalı tarihçi joseph flavius'u canlandırıyor.
pedro almodovar'ın fetiş oyuncularından, "annem hakkında herşey"in annem'i marisa paredes de oyuncu kadrosu içinde. iksv'nin ortak yapımcı olduğu prodüksiyonda türkiye'den bir kadın oyuncu değil ama uluslararası projelerin aranan ismi, benzersiz cüneyt türel rol alıyor.

oyun, avignon'da bu akşamki prömiyerinin ardından temmuz ayı içinde barcelona grec'te ve yunanistan'daki muhteşem antik tiyatro epidavrus'ta sahnelendikten sonra, hemen 31 temmuz-01 ağustos akşamlarında da istanbul rumelihisarı'nda olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder