27 Mart 2011 Pazar

müstahaksınız!

bu kentte kaç konservatuar var; ne kadar sayıda öğrenci sahne sanatları eğitimi görüyor bu kentte!
bu kentte opera sayısı belli, tek ama; ödenekli, özel, alternatif toplam kaç tiyatro topluluğu var, kaç bale topluluğu var! oyuncusu, ışıkçısı, kostümcüsü, balerini, baleti, şancısı, yönetmeni, müzisyeni, efektçisi sahne sanatları dalında kaç kişi çalışıyor bu kentte!
peki; bu kentteki tiyatro-opera-bale seyircisi ne kadar!

hepsinin %10'u bile toplansa, herhalde atatürk kültür merkezi'nin ön avlusunu hıncahınç doldurmaya yeter!

bugün dünya tiyatro günü!

bugün enfes bir pazar günü; kasvetli, soğuk, yağmurlu bir haftaiçi günü değil!
bugün gök masmavi, güneş ısıtıyor ama terletmiyor, rüzgar serinletiyor ama ısırmıyor.
bugün hava o kadar güzel ki, insanın kendini dışarı atası, meydanlara çıkası, keyifli keyifli yürüyesi, içinden geldiğince bağırası var!

bugün, kapanması an meselesi muammer karaca tiyatrosu'ndan üç yıldır kapalı tutulan atatürk kültür merkezi'ne yürüyüş vardı!
etkinliği kültür ve sanat emekçileri sendikası, mimarlar odası, tiyatro oyuncuları meslek birliği, nazım hikmet kültür merkezi, tiyatro eleştirmenleri birliği, türkiye tiyatrolar birliği, uluslararası plastik sanatlar derneği, özerk sanat konseyi ve istanbul kültür forumu düzenliyordu.

düzenleyen kuruluşların üyelerinin sadece %10'u gelse bile atatürk kültür merkezi'nin ön avlusu hıncahınç dolardı!

dünya tiyatro günü'nü kutlamak ve ülkemizde son yıllarda çoğalan yanlış/çarpık/gayrimedeni icraatleri protesto etmek amacıyla bu güzel, güneşli pazar sabahında düzenlenen etkinlikte değil de, neredeydi peki bu insanlar; tiyatro-opera-bale öğrencileri, oyuncular, balerinler, mimarlar, sanatçılar, yönetmenler, eleştirmenler ve kültür-sanata sahip çıkması gereken seyirciler neredeydi?

maalesef, bu öğlen çok çok azı atatürk kültür merkezi'nin önündeydi!

eh, o zaman başımıza gelenlere ve "başımızdakilere" müstahaksınız!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder