27 Temmuz 2010 Salı

gerçek zamanlı rigoletto


yıllar önce rai yine böyle bir proje gerçekleştirmişti; yapıtın geçtiği gerçek mekanlarda canlı olarak icra edilip televizyondan canlı yayınlanan opera.

o zaman yine başrolde placido domingo vardı. eser puccini'nin "tosca"sıydı.
maalesef tosca'yı kim oynuyordu hatırlamıyorum. ama domingo cavaradossi rolünde çok iyiydi. zaten domingo ustanın "çok iyi" olmadığı bir performansı var mı!

o zamanlar uydu antenimizin çektiği rai sayesinde; neredeyse yüzyıl öncesinin roma'sına "canlı bağlanmak", hele de yapıt icabı sabaha karşı olması gereken saatte uyanıp santangelo kalesi'nde geçen üçüncü perdeyi canlı seyretmek farklı, hoş, tek defalık bir deneyimdi benim için.

işin artistik yanının çekiciliği bir yana, esas teknik olarak zor bir işti, çünkü oyuncular ile orkestra -doğal olarak- ayrı yerlerde konumlandığı için senkronizasyonun sağlanması ve ses ayarının düzgün yapılması önemliydi.

şimdiki proje bbc ile rai'nin ortaklığında gerçekleşiyormuş. bu seferki opera verdi'den: "rigoletto". mekan, konunun geçtiği gerçek yer olarak: mantua.
canlı yayının rejisörü ise bir çok bertolucci ve saura filminin benzersiz sinematografisiyle akıllarımıza kazınan ünlü görüntü yönetmeni vittorio storaro.
tarih: 4-5 eylül 2010.

ya uydu antenimizden rai'yi arayacağız, ya da türkiye'den bir kanalın [mesela, ntv'ye yakışır!] bu benzersiz projeyi buralara da taşımasını umacağız.
[ve keşke "saraydan kız kaçırma" için de böyle bir proje düşünülse, hatta keşke 2010'da düşünülseydi, diye içimizden geçireceğiz!
sonra, en azından bir opera festivalimiz oldu diye şükredeceğiz!
ardından da, son günlerdeki arabesk müzik tartışmasından uyuşmuş bir halde bu temenni, istek ve şükranlarımızın hepsini yukardakine havale edip kaderimize razı olacağız!]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder