9 Nisan 2009 Perşembe

film festivali 28 - izlenimler 5: sinematek

bu sene festivalin en çok tercih ettiğim ve sevdiğim bölümü "asiler, azizler, aşıklar"dan iki tanesine çarşamba günü tanık oldum: amerikan asisi woody ile japon azizesi oharu.

woody guthrie meğerse, ortaokul yazlarımdan birini geçirdiğim almanya'da katıldığım gitar kursunda ilk öğretilen şarkı "this land is your land, this land is my land"in bestecisiymiş; "bound for glory" (şöhret yolunda), "coming home" (eve dönüş), "being there" (bir yerde) gibi filmleriyle kendisine hayran olduğum alçakgönüllü usta hal ashby'nin bir filmini büyük ekranda seyretmemin dışında, hayretler içinde kalarak bu detayı da öğrenmemi sağladı.
film genel olarak iyiydi, özellikle görüntüleri mükemmeldi; zamanında aldığı bütün ödülleri hak etmiş. keşke bir de atlas'ın ses düzeni doğru-düzgün olsaydı; çoğu sahnede kulaklarımı tıkamak zorunda kaldım!

"saikaku ichidai onna" (oharu'nun yaşamı) ise, daha önce hiç bir filmini seyretmemiş olduğum ama çok merak ettiğim japon usta kenji mizoguchi'nin 1952 yapımı bir filmiydi. konu bildik (hatta biraz arabesk), sinema ise yönetmenin övgüsünü duyduğum kadar hastı.
keşke ileriki yıllarda festival'de bir mizoguchi retrospektifi gerçekleştirilse!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder