17 Temmuz 2019 Çarşamba

hadi, epidaurus antik tiyatrosu'na!


22.06.2019 (fotoğraflar: mehmet kerem özel)

yurtdışındasınızdır, mesela yunanistan'da; üstelik damardan yunan kültürüne ve coğrafyasına dair bir ortamdasınızdır, ancak ülkeniz peşinizi bırakmayabilir!
nasıl mı?...

atina-epidaurus festivali'nin programında her yıl haziran-temmuz-ağustos aylarında her hafta sadece cuma-cumartesi akşamlarında epidaurus antik tiyatrosu'nda sahnelenmek üzere sadece antik yunan yapıtlarından uyarlanmış gösterileri yer alıyor. istisnai olarak davet edilmiş gösteriler de olabiliyor ara sıra; sam mendes'in yönettiği, istanbul'da da iksv sayesinde seyretme imkanı bulduğumuz "3. richard" mesela.

festival epidaurus'daki bütün oyunlar için atina'dan özel otobüs kaldırıyor. gidiş-dönüş 10 euro gibi çok cüzi bir fiyata hem de. ancak otobüs sayısı sınırlı, dolayısıyla gösteri biletinizi aldığınızda hemen otobüs biletinizi de almalısınız. son dakikaya bırakırsanız yeriniz olmayabilir.

2008'deki epidaurus seyahatimden anlar...

epidaurus antik tiyatrosu'na ilk defa 11 yıl önce pina bausch'un "orfeus ve eurydike"sini seyretmeye gittiğimde festivalin böyle bir organizasyonu yoktu, ama atina otobüs garından özel şirketlerin organize ettiği benzer otobüs seferleri vardı.


korint'teki moladan (22.06.2019)

otobüs 2.5 saatlik bir yolculukla varıyor epidaurus antik kentine. yol üzerindeki korint kanalı'nın hemen yanında 25 dakikalık ihtiyaç molası veriyor, bu sayede korint kanalını da yakından görme ve fotoğraf çekme imkanı oluyor.

otobüs biletleri aynı gösteri biletleri gibi isme kayıtlı olduğu için, otobüse bindikten sonra orta yaşını biraz geçmiş, ev hanımı halli bir mihmandar kadın sıradan biletlerimizdeki isimlerle kendisindeki listeyi karşılaştırıp kontrol etmeye başladı. ismimi söyleyince bir durdu, muzip muzip baktı ve "türk müsünüz?" dedi. "evet" dedim. meğerse türkçe öğreniyormuş, hatta yolda çalışmak için ders kitabı bile yanındaymış. türkçeyi yeni yeni öğrenmeye başladığı için, türkçeyi pek konuşamıyordu, ingilizce de bilmiyordu, yanımda oturan yunan hanım ingilizce üzerinden iletişimimizi sağladı. artık sizinle yol boyunca pratik yapar diyerek gülümsedi bana yanımdaki hanım. mihmandar her yanımdan geçişte tatlı bir gülümseme, bir göz kırpma ile dikkatimi çekti. yanımdaki hanım "otobüsteki en prestijli yolcusunuz" diyerek espri yaptı.
önden ikinci sırada oturduğum için hem şöförün açtığı radyodan gelen yunan halk müziğini dinliyor hem de eleni isimli mihmandar hanımın telefonundan türkçe kelime telafuz egzersizini duyuyordum. mesela "kereviz" kelimesini önce telefonun aplikasyonu söylüyor, eleni ardından tekrar ediyordu: "kereviz". eleni hatta bir iki kere yanık türkçe şarkılar da açtı telefonundan, neyse ki şarkıları sonlarına kadar çalmadı.
çam ağaçlarının altında kıvrıla kıvrıla giden, bir tarafı dağ diğer tarafı deniz, tipik yunan peyzajındaki yolda yunan müziğine ve etrafımdakilerin yunanca sohbetlerine türkçe nağmeler karıştı. ilginç bir deyimdi.
dönüşte ise önümdeki yaşlı çift bütün yol boyunca robert wilson'ın biraz önce seyrettiğimiz "oedipus"unu tartıştılar. hanım beğenmiş, bey beğenmemiş; yanımdaki hanımdan öğreniyorum, hatta bey "yönetmen trajedini kurallarını bilmiyor!" diye çıkışmış.
geceyarısı vardığımız atina'da ilk durakta indim. orta kapıdan indiğim için önde oturan eleni başta fark etmedi. inince öne doğru yürüdüm, baktım camdan bana gülerek (ellerini değil) kollarını sallıyordu, yani bütün vücuduyla beni uğurluyordu.

eleni gibi bir mihmandara rastlamak her türke nasip olur mu bilmiyorum ama gösteri sanatlarına meraklı her insankızı/oğluna tavsiye ederim, bir gün mutlaka epidaurus antik tiyatrosunda 20.000 kişiyle birlikte bir gösteri seyretsinler.
antik tiyatronun çevresindeki ortam sanki bir ayindeymiş gibi; etrafta yüksek sesle konuşan yok, çöp yok, sucuk-köfte kokuları yok, mısır diye bağıran yok, betondan sevimsiz binalar yok, çıkışta atina! atina! diye çığıran taksiciler yok. herkes sakin, ortam uygar.


hemen şimdi önümüzdeki haftasonu için atina'ya bir uçak bileti alabilirsiniz, zira 26-27 temmuz tarihlerinde epidaurus antik tiyatrosu'na fransızların köklü tiyatro kurumu comedie française konuk olacak ve ünlü belçikalı yönetmen ivo van hove'nin rejisiyle sofokles'in "electra/orestes"ini sahneleyecek. hala bilet var, benden söylemesi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder