7 Mart 2018 Çarşamba

bizim neden haberimiz yok!daha önce iki kere istanbul tiyatro festivali'ne konuk olmuş efsanevi berliner ensemble tiyatro topluluğu istanbul'a tekrar konuk olacakmış.
nereden mi öğrendim; tiyatro camiasından bir arkadaşım kulağıma fısıldadı. inanamadım tabii, berliner ensemble'ın internet sitesine girdim, ve ne göreyim; gerçekten de geliyorlar, hem de mart'ta, hem de bir michael thalheimer rejisiyle.

hatta o kadar ki, topluluğun çiçeği burnunda genel sanat yönetmeni oliver reese internet sitesinde şöyle bir açıklama yapmış: "bizim için türkiye, rusya ve macaristan'a yapacağımız turneler toplumsal bir sorumlulukla bu ülkelerdeki demokrasi ve düşünce özgürlüğünü savunmak anlamına geliyor. istanbul'daki turnemiz halihazırda o kadar büyük bir ilgiyle karşılandı ki ek bir gösteri yapmayı bile planlıyoruz."

iyi de bundan biz istanbul seyircisinin niye haberi yok!

berliner ensemble'ın sitesindeki açıklamaya göre: thalheimer rejisiyle sahnelenen brecht'in "kafkas tebeşir dairesi" mart ayında dasdas'da olacak.

michael thalheimer günümüz almanca konuşulan ülke tiyatrolarının önemli rejisörlerinden biri.
oyunun başrolündeki stefanie reinsperger ise muhteşem bir oyuncudur. onu beş yıl önce düsseldorf schauspielhaus'da üç ayrı dusan david parizek rejisinde başrolde izlemiş ve kendisine hayran kalmıştım.

bir aksilik olmaz da gerçekten gelirlerse ne güzel bir sezon ortası sürprizi olur!