27 Şubat 2017 Pazartesi

"ayışığı" altında hollywoodoscar gecesi yard.rolde erkek'te mahershala ali (moonlight) ile başlayıp; ortalarına doğru, aynı zamanda filmin yönetmeni olan barry jenkins'in en iyi uyarlama senaryo ödülü almasıyla devam etmiş; ve en iyi film'de moonlight ile bitmiş.
bütün kalbimle: tebrikler, tebrikler, tebrikler!

akademi sanırım ilk defa sözde değil gerçekte bağımsız ve öteki (zenci, yoksul ve eşcinsel bir karakterin ve onun bulunduğu çevrenin hikayesinin her bir öğesiyle, yıldız oyuncusuzluğuyla, görüntüleriyle) olan bir filme en iyi film ödülünü verdi; hele de la la land gibi hollywood'un geçmişine, büyüsüne ve yapaylığına şimdiye kadar olmadığı ölçüde ustaca ve zekice bakan bir filmle yarıştırırken. 

evet saklamıyorum, la la land'i de çok beğendim; sinema böyle bir sanat çünkü. bir ucunda bu varken, diğer ucunda moonlight, i daniel blake gibileri var.
la la land bafta'da i daniel blake'e tercih edildiğinde üzülmüştüm; tabii onların en iyi ingiliz filmi kategorileri vardı ve orada i daniel blake'i onurlandırarak içlerini rahatlatmışlardı. 
amerikan akademisi ise bafta'ya göre daha duyarlı davranıp (az çok nedenini tahmin edebiliyoruz), seçimini büyüleyici, şaşaalı ve suni olan yerine küçük, yalın ve gerçek olandan yana kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder