22 Ocak 2011 Cumartesi

2012 yazında londra sıcak olacak

(tempest: without a body - lemi ponifasio / MAU)


2012 londra kültür olimpiyadının heyecan verici projelerinden bir diğeri: dünya shakespeare festivali.

2012 yazında 15. yılını kutlayacak olan globe tiyatrosunda tam 38 farklı dilde shakespeare oyunları sahnelenecek.
italyanca, ispanyolca, fransızca, portekizce, almanca gibi "bildik" diller çok şaşırtmıyor. esas; aborjin dilinde "kral lear", pakistanlı televizyon yıldızı nadia jamil'in katherine'i oynacağı urduca "hırçın kız", kantonca titus andronicus, arapça "fırtına" ve "romeo ve juliet", maori dilinde "troilus ve cressida" izlemek ilginç deneyimler sunabilir.
ayrıca, deafinitely theatre company'nin "love's labour's lost"u ingilizce işaret diliyle sahnelemesi de bu alanda bir ilk olacakmış.

festivale türkiye de konuk olacak mı? topluluk belli mi?

...

oyunların ingilizce dışındaki dillerde oynanacak olmasından çok, shakespeare'i farklı kültürlerin yorumlayacak olması projenin esas heyecan verici tarafı bana kalırsa.
örneğin; açıklanan topluluklardan biri bağdat'dan ırak tiyatro topluluğu. yönetmen monadhil daood "romeo ve juliet"i günümüzün ırak'ına sünni-şii kavgası bağlamına taşıyacakmış. ırak'ın geleneksel şiiri, müziği ve ritüellerini de kullanarak.

geçen yıl avrupa'yı dolaşan yeni zelanda/samoa adasından bir dans topluluğu vardı: lemi ponifasio'nun MAU'su. shakespeare'in "fırtına"sını yorumluyorlardı. canlı izleme imkanım olmadı, videoları oldukça etkileyici.
herhalde 2012'deki festivalin maori dilindeki shakespeare yorumunu ponifasio'nun topluluğu sunacak....

(fotoğraf: gert weigelt)

her yazdığımı ucundan, bir yerinden pina bausch'a bağlamasam olmaz!
yıl 1978. bochum tiyatrosu'nda harikalar yaratan dahi yönetmen peter zadek, shakespeare derneğinin de önayak olmasıyla bochum'da bir shakespeare festivali düzenliyor. zadek, o yılların en sıradışı sanatçılarından pina bausch'a da bir yapıt ısmarlıyor festivalde prömiyer yapacak.
pina bausch "macbeth"i seçiyor ve "er nimmt sie an der hand und führt sie in das schloß, die anderen folgen" ("erkek kadını elinden tuttu ve şatoya sürükledi, diğerleri onları takip etti") adlı bir uyarlama hazırlıyor.
tabii, tahmin edi(lebil)eceği üzere bausch'un "macbeth"i bambaşka bir "macbeth"!
bochum'daki prömiyerde seyirci protestoları öyle bir noktaya geliyor ki, neredeyse temsil tamamlanamayacak hale geliyor. o kadar aykırı! çok az sanatçının cesaret edebileceği kadar "farklı"!

merak ediyorum, acaba 2012'deki festivalde bu kadar aykırısı, farklısı, "devrimcisi" çıkacak mı!

2 yorum:

  1. Festivale basvurular bitti mi acaba bir bilginiz var mı?

    YanıtlaSil
  2. sanırım program başvuruya göre değil davete göre oluşturuldu..

    YanıtlaSil