16 Eylül 2012 Pazar

özbekistan / hiva


 


 

 
 


hiva bir masal şehir..

ichon qala (iç kale)si olduğu gibi korunmuş; unesco dünya mirası listesinde.
 orta asya tarihinin en acı yüklü şehri günümüzde ister müze-kent deyin ister film stüdyosu, mücevher gibi saklanmış, ayakta..
neden "acı yüklü"; orta asya'nın en acımasız köle pazarı bu şehirdeymiş, kent zenginliğini köle ticaretine borçluymuş. günümüzdeki ticaret turizm..
hiva özbekistan'ın batısında, harezm bölgesinde; mekan olarak urgenç havalimanına 35 km uzaklıkta, zaman olarak 100 yıl öncede...
özbekistan'da sokakta türkçe konuşarak yerel halkla en rahat iletişim kurulan kent.

hanlık sarayı kuhna ark; kuhna ark'ın içindeki han'ın konutu, haremi, mescidi.. iç kale'deki diğer saraylar.. medreseler, kervansaraylar.. ahşap direklerden çok ayaklı cuma mescidi.. zamanında en yüksek olsun diye kibir ve gösterişle yapılmaya başlanıp yarım kalmış kalta minor minaresi.. enfes bir butik otele çevrilmiş muhammed emin han medresesi.. tenha sokaklar.. güleryüzlü misafirperver insanlar..
hiva bir rüya diyarı..

türkiye'den yapılan turlar ve orada karşılaştığım alman-fransız turları özbekistan gezisini taşkent'ten direkt uçakla gelinen hiva'dan başlatıp kızılkum çölü geçişi, buhara, semerkand ve taşkent ile sonlandırıyorlar. 
ben tam tersi bir rota izledim ve seyahatimin en etkileyici anları son günleri oldu. kızılkum çölünü geçtikten sonra hiva'ya varmak ve hiva'da muhammed emin han medresesi'nde iki gün konaklamak özbekistan seyahatimin doruk noktasıydı..
 

 
 
 


khiva

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder