24 Mart 2010 Çarşamba

tiyatro festivali: hem iki senede bir, hem de zayıf

iki yılda bir yapılan bir festival için bu seferki tiyatro festivalinin programı oldukça zayıf. bunun başlıca nedeni tabii ki iksv veya dikmen gürün değil, istanbul'un mekansızlığı!

evet, bu seneki programda güncel tiyatronun en yenilikçi isimlerinden guy cassiers var, çağdaş dansın (bana göre) ilahı sidi larbi cherkaoui var, yıldız olarak john malkovich var, akademik olarak tadashi suzuki var. almanya'dan müncher kammerspiele çok övgüler toplamış "dava"sıyla, berlin'in avant-garde sahnesi volksbühne ise bir rene pollesch rejisi ile geliyor.

peki, program neden zayıf?
nerede krzysztof warlikowski, rodrigo garcia, ivo van hove, robert lepage, robert wilson, wayne mcgregor, josep nadj, sacha waltz, schaubühne, saburo teshigawara, heiner goebbels, angelin preljocaj, alain platel, jan lauwers, blanca li, marie chouniard, peeping tom, israel galvan, cloud gate dance company, roberto castelluci, pippo delbono, sam mendes, montalvo & hervieu, arianne mnouchkine....????
bu isimler ilk akla gelenler, daha sayıyım mi!! bir ikisi dışında hiçbiri daha istanbul'da yapıt sahnelemiş, istanbul seyircisinin önüne çıkmış değil!

istanbul'a düzgün bir sahnenin kazandırılma zamanı geldi!
ve
tiyatro festivalinin yeniden "her sene" yapılma zamanı geldi!

küresel mali kriz bahane edilmesin, west end'de geçtiğimiz bir yılda bilet satışlarında %10 azalma beklenirken, hasılat rekoru kırılmış. korkulacak bir şey yok, yeter ki cesaretli ve girişimci olunsun.

2 yorum:

  1. kesinlikle katılıyorum. ben de inanmaz gözlerle programı süzerken sessiz bir "bu kadar mı" telaffuz etmedim değil, bu konuda yalnız olmadığımı bilmek -maalesef- güzel. bilet satışları içinse daha kötü bir tarih seçilemezdi öğrenciler için. gişeye gidebildiğimde biletlerin çoğunun tükenmiş olacağına adım gibi eminim. keza festivalin tarihi de biraz sıkıntılı, zira haziranda finallerle boğuşacak olmak son on günün gösterileri konusunda beni düşündürüyor...

    YanıtlaSil
  2. SEVGILI DANZON,
    BUTUN KALBIMLE KATILIYORUM SIZE.
    PIPPO DELBONO HARIC !

    YanıtlaSil