8 Eylül 2011 Perşembe

duyularımızın hangisinden vazgeçebiliriz?


iyi bir film, günboyu enseye çöreklenmiş sinsi bir baş ağrısını bile geçirebilir kuvvettedir. film ithalatçılarımız, yıllardır incelttikleri "filmlere türkçe ad koyma" konusundaki yeteneklerine, "perfect sense" adlı filmi "yeryüzündeki son aşk" olarak çevirerek yeni bir şahika eklemiş oldular. bayramöncesinde sırf adından ve ewan mcgregor'dan dolayı romantik komedi veya vıcık vıcık bir aşk hikayesi zannedip gitmediğim, kuzenim v.'nin "adına bakma, iyi filmmiş, romantiklik veya vıcıklıkla yakından uzaktan alakası yokmuş" uyarısıyla bayramsonrası seyrettiğim "perfect sense" kuzenin tavsiyeni haklı çıkardı.

sinemada "dünyanın sonu" tahayyüllerine ingilizlerden yeni ve taze bir katkı. çok zorlanırsa biraz saramago'nun "körlük"ünü andırabilir; ama bu filmin derdi bambaşka.
"perfect sense" dünyanın sonu tahayyülünü insankızı ve insanoğlunun en temel özelliği "duyular" üzerinden kuruyor. sinemaya dair her türlü ögeyi de derdini anlatmak için ustaca kullanıyor. belki bir başyapıt değil, ama etkileyici bir film.

kardeş de olsalar, ingiliz sinemasının (daha da genelleştirirsem ingiliz sanatının) hollywood sinemasından en büyük farkı, illa da "mutlu son"a oynamıyor olması.
geçenlerde televizyon ekranında izlediğim john hillcoat'un "the road" adlı etkileyici filmi (keşke vizyona girseydi; sinema salonu karanlığında ve büyükperdede zevkine varsaydık filmin muhteşem görüntülerinin) maalesef son dakikada aldığı pollyannavari virajla benim nezdimde bir çuval inciri berbat etti. hoş, filmin içine yedirilmiş dini çağrışımlardan sonunu tahmin etmem gerekirdi...

"perfect sense"e dönersem;
daha önce dişe dokunur bir filmini izlemediğim, hatta yabancı bir tv kanalında rastladığım ashton kutcher ve anne heche'li erotik soslu gençlik aşk filmine burun kıvırdığım yönetmen david mackenzie'nin bu 2011 tarihli filmi; oyunculuğundan müziğine, görüntülerinden hikayesini anlatış tarzına kadar bütünlüklü ve etkileyici.
yukarıdaki orijinal afişinde kullanılan sahnenin görüntü tasarımı ise tek kelime ile muhteşem.

2 yorum:

  1. Danzon, konuyla alakası yok ama binealle igili haberler verecek misin?

    YanıtlaSil
  2. beni heyecanlandıran bir şeyler olursa tabii.

    YanıtlaSil