3 Temmuz 2013 Çarşamba

polonya'da tiyatro 02varşova'da bu akşam şans eseri bir okul tiyatrosuna denk geldim.

şehirde 28 haziran - 2 temmuz tarihleri arssında yarışmalı "itself" 7. uluslararası tiyatro okulları festivali düzenleniyormuş.
festivalin kapanış töreni öncesindeki son gösterisi krakov'dan ludwik solski devlet drama okulu'nun "niech no tylko zakwitna jablonie" (elma ağaçlarının çiçek açması izin ver) adlı oyunu idi. agnieszka osiecka'nın yazdığı, wojciech koscielniak'ın yönettiği oyun 100 dakikaydı.neredeyse baştan sona müzikli oyunu, ingilizce üstyazısı olmamasına rağmen, hiç sıkılmadan, hatta müthiş keyif alarak izledim.
kabare tarzında, anlatım olarak grotesk öğeleri de olan, sadece yukardan inen barlara monte edilmiş objeler kullanan sade ama etkili sahne tasarımıyla ve, basit ama artistik ışık kullanımıyla çok başarılı bir oyundu.
herşeyden önemlisi, üç kişilik orkestranın (piyano/trompet, kontrabas ve davul) eşlik ettiği yedi oyuncu sahnede bütün olarak bir oyuncu olmanın (oynamak dışında şarkı söylemenin, hareket etmenin, mimikleri, sesi ve bedeni kullanmanın) nasıl bir şey olduğuna dair çok güzel bir ders verdiler.

gösteri sonrasında gittiğimiz festival barına gece geç saatte gelen haberlere göre, ne yazık ki oyun jüriden hiç bir ödül alamamış; olsun!
salonu dolduran varşovalıların çok eğlendiğini görmek ve oyunun dilinden tek bir kelime bile anlamayan benim gibilerin gönlünü fethetmiş olduklarını öğrenmek sanırım ekibe yetmiştir.
festival barında ekipten oyuncuları kutlarken, "varşova seyircisine sahnelememiz bizim için çok önemliydi" diyerek heyecanlarını dile getirmekten de çekinmediler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder