6 Mart 2013 Çarşamba

pina için rock balladı


fransa'nın tanınmış rock gruplarından indochine şubat ayında yeni bir albüm çıkardı: "black city parade". albümün şarkılarından biri: "wuppertal"!
alaka belli; "wuppertal" pina bausch'tan esinlenilmiş, pina'ya adanmış bir şarkı.
grubun kurucusu ve solisti nicola sirkis, paris'te uzun yıllar theatre de la ville'in yakınlarında bir evde oturuyormuş; malum theatre de la ville pina bausch'un son 25 senedir her yıl düzenli olarak turne yaptığı paris adresi.
o mekanda tanztheater wuppertal'in bir çok gösterisini seyretmiş, hatta bir zamanlar kendisi de dansçı olmak istemiş olan sirkis bausch hakkında "onun yapıtlarında hayal hüküm sürer; pina her şeyi kökten değiştirmiştir" demiş bir söyleşisinde.

modern şehirciliğin insanlığa "hediyesi" olan günümüz kentlerini konu eden indochine'ın "black city parade" albümünde"wuppertal" duraklardan biri; grup için pina bausch ile, ve tanztheater ile özdeşleşen bir kent olarak.

"wuppertal" günlük hayattan koparak kendini dansla yeniden gerçek kılan bir kahramanı anlatıyor; bausch'un başyapıtlarından "kontakthof"ta bir kaç defa tekrarlanan eski bir alman şarkısı "frühling und sonnenschein" (bahar ve günışığı)'nın bant kaydıyla başlıyor; eski bir gramafondan geliyormuş gibi olan cızırtılı ses takılıyor [bausch'un, bartok'un mavi sakal operası kaydını takılıyormuş gibi durmadan tekrar ettirdiği "blaubart - beim anhören einer tonbandaufnahme von bela bartoks "herzog blaubarts burg""(mavi sakal - bela bartok'un "prens mavi sakal'ın kalesi"nin bant kaydının dinlenmesi")'ne de bir gönderme belki de] ve indochine'ın bestesine bağlanıyor. şarkının ortalarında bir yerde de, geriden pina'nın ses kaydı duyuluyor. 

şarkının sözleri tam da pina'nın ruhunu betimliyor gibi. bir yanı melankolik, hüzünlü; bir yanı hayat dolu, çoşkulu:
"burada, bu dünyada, yağmurda, çamurda ve gecenin havasında çalışmak, kimsenin bu ülkede, kimsenin kendi için dilemeyeceği bir hayat tarzı.. yaşamayı ve sonra ölmeyi bekliyorum.. burası kirli bir cehennem sert..
senin için dans ederdim.. hayat gibi. dans eden bir rüya gibi.."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder