29 Eylül 2013 Pazar

bahar ayini 100 / 7


"bahar ayini"nin 100. yılının kutlandığı 2013'ün en heyecanverici projelerinden biri romeo castellucci'nin sahneye koyacağı "bahar ayini" olacaktı herhalde.
"olacaktı" çünkü manchaster festivali, perm devlet operası ve ruhrtriennale'nin ortak yapımı olması planlanan castellucci projesi 1.5 ay önce iptal edildi.
iptal edilmemiş olsaydı yaklaşık bir ay önce manchaster'da, önümüzdeki haftasonu da ruhrtriennali'nde; genç ve enerjik orkestra şefi teodor currentzis'in yönettiği 100 kişilik orkestra eşliğinde, sahne sanatları alanında günümüz sanatçıları arasında en sıradışı olanlarından romeo castellucci'nin bu devrimci yapıta nasıl baktığına tanık olabilecektik.
iptal nedeni olarak, castellucci'nin hayal ettiği prodüksiyonun verili süre içinde gerçekleştirilemeyecek olması belirtildi; "bu yıl için" dendi.
castellucci belki önümüzdeki yıl "bahar ayini" projesini gerçekleştirir; izlemede kalalım..
almanya'nın ruhr bölgesindeki iki topluluk, bielefeld ve osnabrück devlet tiyatroları güçlerini birleştirip kasım 2013'te mary wigman'ın "bahar ayini"ni sahneleyecekler.
ilk duyduğumda beni saran heyecan, wigman'ın "bahar ayini"nin prömiyer yaptığı 1957 yılından beri hiç sahnelenmediğini öğrendiğimde daha da katmerlendi.

"ausdruckstanz"ın yaratıcısı mary wigman, modern dans tarihinde hakkı yenilmemiş olsa da, nazilere kesin bir tavır koymayıp ve hatta onlar için çalıştığı için pina bausch gibi onun tarzının mirasçısı olarak görülen koreograflar tarafından dışlanmıştı. berlin devlet operası için 1957'de sahnelediği "bahar ayini" ise meğer unutulmaya terk edilmişmiş; ta ki bu yıla kadar.
alman devletinin bir kurumu olan tanzfonds erbe'nin sponsorluğunda henrietta horn, susan barnett ve katharine sehnert bir yıldan süren bir çalışmayla kayıtlardan, fotoğraflardan, wigman'ın çizim ve eskizlerinden ve 1957'deki prodüksiyonda bizzat dans etmiş olanların tanıklıklarından faydalanarak wigman'ın "bahar ayini"nin rekonstrüksiyonunu hazırlamışlar.
25 dansçıdan kurulu topluluk provalara temmuz ayında başlamış. osnabrück'te 9 kasım'da, bielefeld'de 17 kasım'da ilk defa seyirci karşısına çıkacak rekonstrüksiyon haziran 2014'de bu sefer münih bavyera opera balesi tarafından sahnelenecek.

bielefeld & osnabrück ortaklığının "sacre" programda ayrıca iki dünya prömiyeri de var: bielefeld tiyatrosu koreografı gregor zöllig'in "rauschen" ve osnabrück tiyatrosu koreografı mauro de candia'nın arvo paert müziği eşliğinde tasarladığı "fiat lux" adlı işleri wigman'ın "bahar ayini"ne eşlik edecekler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder