21 Mart 2010 Pazar

aydınlık bir havada şeytani bir gösteri
baharın müjdecisi enfes bir havada, kapalı bir mekana tıkılmaya değecek kadar iyi bir gösteri ile başladı istanbul kukla festivali.
hollanda'dan duda paiva topluluğu'nun sahnelediği "sabahyıldızı", kukla festivalinin genel çizgisinin biraz dışında, oldukça yaramaz, provokatif ve cesur bir gösteriydi.

sonu, "kötülüğün" havaya uçurulması gibi fazla pollyannavari bir şekilde bitirilmiş de olsa, yeni yeni kendine gelen bebek şeytanın bir insan aracılığıyla nasıl "ergenleştiğini", nasıl "kendi ayakları üstünde durmayı öğrendiğini" anlatan "sabahyıldızı" eğlenceli, yaratıcı ve oldukça komikti.
şeytan tam da garajistanbul'un bütün kapılarını kilitletip, hiç kimsenin masum olmadığını savlayarak hiçbirimizi oradan canlı çıkarmamaya yeltenmişken, "maalesef" oyun sonlandı.

"sabahyıldızı", yaratıcı ekip biraz daha cesaretli olsa, [bizim festivalin yaptığı gibi +15 yaş sınırlamasının ötesinde], öyle gündüz veya akşam seansında falan değil, gece onikiden sonra, izbe bir mekanda underground tadında sahnelenebilir.

oyunun yaratıcısı duda paiva çok yetenekli bir sanatçı. gsteri sadece kukla tiyatrosu açısından değil, çağdaş dans/hareket tiyatrosu anlamında da yetkin bir çizgideydi.
zaten, duda paiva bu oyunla, kukla denince akla ilk gelen ülkelerden polonya-torun'dan ve çek cumhuriyeti-ostrava'dan ödüllerle dönmüş.

akşam 19.00'daki ikinci seansın "bilet kalmamıştır" ibaresi zorlanabilir.

...

hazır festival yeni başlamışken; bu festivali yıllardır bütün zorluklara (en önemlisi de: seyirci ve ilgi azlığına) rağmen düzenleyen sayın cengiz özek'e gönülden teşekkürler.
hele de geçen sene dresdenli kuklacının istanbul'a gelmesi gereken uçaktan inmemesi ve haberleşme imkansızlığı nedeniyle akıbeti bilinemediğinden iptal edilen "sapık" adlı oyunun peşini bırakmayıp bu seneki programa dahil ettiği için.
"sapık" çarşamba günü fransız kültür'de. umarım kuklacı bu sefer uçaktan iner...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder