2 Kasım 2012 Cuma

istanbul'da ilkler: vinicius cantuaria quartet - le trio joubran

 
"bu akşam müzik yaparken filistinli müzisyenler değil, filistin'den müzisyenler olacağız" diyerek başladıkları konserlerine, "müzikten sonraki hobimiz balık tutmak, yarın 10:30'da galata köprüsü'nde balık tutuyor olacağız, bekleriz.." diyerek bitirdiler.
"filistin'den" üç erkek kardeş ve bir perküsyoncu'dan oluşan le trio joubran bu akşam ilk defa istanbul'da konser verdi. insanı sarıp sarmalayan müzikleri kadar, grubun kurucusu samir joubran'ın müthiş samimi söz ve davranışları da crr konser salonunu tıklım tıklım dolduran seyircilerin gönlünü fethetti. samir, heyecandan öğrendiği tek türkçe kelimeyi unuttuğunu söyleyecek kadar sempatik ve samimiydi.
uzun zamandır istanbul'da konser vermenin hayalini kurdukları için olsa gerek, bir kaç seyircinin bağırarak talep ettiği istek parçası için "tabii ki çalacağız, merak etmeyin" diyerek, anlayışla karşıladılar. 
konserin bence en etkileyici parçası; kendilerinin de "uzun, doğaçlamalarla dolu ve notaların arasındaki sessizliklerle..." diyerek takdim ettikleri "safar" (yolculuk) idi.


dün akşamsa iksv salon'da brezilya'dan gitarist vinicius cantuaria istanbul'da ilk defa konser verdi. ferdinand hodler'in tablolarından fırlamış gibi bir simaya, caetano veloso gibi yumuşacık bir sese ve sihirli parmaklara sahip cantuaria, dörtlüsüyle birlikte verdiği konserde masa düzenli iksv-salon ne yazık ki dolu değildi. cantuaria, müthiş bir heyecan veya enerjisi olmayan konseri, bis dahil 75 dakikada bitirdi. yine de; sakin, kaliteli ve sağlam sularda gezinen, fazla açılmayan (ve kaybolmayan) müzikal gezintiden kendi adıma pişman olmadım.
cantuaria umarım bu akşam hakettiği seyirciyle karşılaşmıştır.. 

3 yorum:

 1. yanlışınız var. le trio joubran idans'a da gelmişti. yanılmıyorsam 2. festival kapsamında, mayıs 2009'da.

  YanıtlaSil
 2. eğer bir yanlış varsa, benim değil kendilerinin; üstüne basa basa istanbul'daki ilk konserleri olduğunu söylediler..

  [yazılarda yanlış bulma üzerine kurulu yorumlara siz de başladıysanız vay halimize!]

  YanıtlaSil
 3. yanlış bulmaya değil düzeltmeye çalışıyordum. sanatçılar kendileri de hatırlamıyorsa çok yazık. yanlış kelime seçimleri affola :)

  YanıtlaSil