6 Aralık 2015 Pazar

théâtre du centaure / tiyatro santor


hiç kuşkusuz at tiyatrosunun en tanınmış ismi bartabas'tır. iksv tiyatro festivali sayesinde bartabas topluluğu'yla hem ortak proje yapılmış, hem de bu proje istanbul'da 15 gün sahnelenmişti. maalesef bartabas'ın en başarılı işlerinden biri değildi bu proje, ama ortak yapımcı olmanın riskleri vardır, ne çıkacağını, çıkanın kalitesini bilemezsiniz; önemli olan kurum olarak dünya çapında bir sanatçının bir projesine ortak olmaktır.

lafı uzattım, bahsetmek istediğim bartabas ya da ortak proje yapmanın faydaları değil, aslında geçenlerde internette rastladığım, at ile tiyatro yapan başka bir topluluktan heyecanlanıp kaleme aldım bu yazıyı.
meraklanıp,  topluluğunun işlerini biraz araştırınca başka bir sürprizle de karşılaştım.

önce topluluk: adı le théâtre du centaure. kurucuları: iki santor camille ile manolo.
bilindiği gibi santor mitolojide insan başlı at'a verilen isimdir. le théâtre du centaure'un oyuncuları ise, videolardan gördüğüm kadarıyla, at ile bütünleşiyorlar, bedenlerini atın bir uzantısı gibi kullanıyorlar.
kısıtlı fransızcamla anladığım kadarıyla; topluluk 1989'da kurulmuş, 1995'ten beri marsilya'da yerleşik. geniş bir yelpazede işler üretiyorlar: sinema, tiyatro, yeni sirk ve dans. görsel sanatçılarla da işbirliği yapıyorlarmış.
merak edip fransızcası olanlara topluluğun internet sitesini tıklamalarını öneririm.

şimdi de karşılaştığım sürprize gelirsem:
topluluğun şu sıralar turnede olan 2015 tarihli en yeni işi "la 7e vague"daki video görüntülerinde mahir günşıray rol almış. aşağıda paylaştığım fragman işe dair bayağı bir fikir veriyor; insan izlemek istiyor.
"la 7e vague" 17-23 aralık'ta paris'te 104-centquatre'da turnede olacak. yolu, olur da o tarihlerde paris'e, veya ilerde marsilya'ya düşeceklere duyurulur.


 
7e Vague Teaser from Théâtre du Centaure on Vimeo.

2 yorum:

 1. Danzon,
  Reyhan Hanım'ı anlattığın yazının altına yazmak istemedim. Burayı buldum ve...
  Buradaki konuyla alakası olmadığı için özür dilerim ama günlük hayatında ilgili deneme yazıları yazsan ne kadar şahane olur diye düşünüyorum.
  Çok güzel yazılar çıkacağına eminim.
  Duyurulur:)

  YanıtlaSil
 2. maalesef bahsettiğin anlamda yazılar yazmaya vaktim yok Hayal Kahvem :( keşke olsa..
  izlediğim oyunlar, konserler; okuduğum kitaplar; dinlediğim müzikler hakkında yazmak istediklerimi yetiştiremezken çok zor..
  ama son günlerde, 10-15 yıl önce yazdığım bazı metinleri tekrar elden geçirip burada yayınlamak aklımdan geçmiyor değil..
  önerin ve inancın için sağol :)

  YanıtlaSil