20 Aralık 2013 Cuma

NRW072 alman operetinden dilim yandı

-->


operete gitmek hiç aklımda yoktu. “im weissen rössl” (beyaz at hanı)’nın almanya’da en çok sahnelenen operet olduğunu öğrenince, merak ettim; bizim “lüküs hayat” ayarında olmalıydı; ilk sahnelenme tarihleri de az çok yakın: 1930’lar.

“im weissen rössl”in düsseldorfer schauspielhaus gibi almanya’nın önemli tiyatro kurumlarından birinin yapımı olması ve yönetmeni christian weise’nin almanya’nın en iyi tiyatro okulu olarak lanse edilen berliner hochschule für schauspielhauskunst “ernst busch” mezunu olması merakımı daha da unsurlar oldu. yapım ise tam bir hayalkırıklığı! 
rey kardeşlerin “lüküs hayat”ını hikayesiyle, müzikleriyle, haldun dormen'in efsanevi rejisiyle ve birbirinden usta üç oyuncusuyla (suna pekuysal, zihni göktay ve sezai altekin) zaten çok severdim; şimdi değerini daha da iyi anladım.

tamam, operetler biraz aptalcadır ama “im weissen rössl” çok ama çok aptalcaydı!
yönetmen weise’nin yorumu da öne çıkmıyor maalesef; sadece oyundaki karakterlerin durumlarıyla oynamış biraz; örneğin, hanın işletmecisi olan hanımı ekonomik krizden muzdarip kılmış; hana gelen turistleri çinli yapmış; günümüzde heryerde berlinli olduğu saptamasından yola çıkarak hanı ziyarete gelen ana karakterlerden birini de berlinliye çevirmiş; iki karakter arasındaki gerilimi günümüzde apple ile samsung arasında yaşanan gerginlikten ilham alarak patent savaşları üzerine kurmuş..
sahne ve kostüm tasarımları ise 60’lar dekorunda ve oldukça gerçekçi yapılmaya çalışılmış.

aklında “otello” sahneye koymak varken, tiyatro idaresinin ““otello”da olan her şey bunda da var” demesiyle önüne bu operet sürülen yönetmen weise ne kitsch’e kaçmayı deneyen, ne operet türüne herhangi bir eleştiri getiren; suya sabuna dokunmayan; “gerçekçi” olmaya çalışan ve bir kaç oyuncunun kalitesi dışında hiç bir albenisi olmayan sıkıcı bir iş çıkarmış ortaya.
bari kısaltsaymış; benim için bu aptallık gösterisine üç saat dayanmak kolay olmadı. ancak düsseldorf seyirci halinde memnundu; şarkılara neşeyle eşlik ediyorlardı..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder