6 Aralık 2013 Cuma

NRW056 tanztheater wuppertal pina bausch ile ilgili iki güncel haber

varan1
PINA40 etkinliklerinin kasım ayı programını 21.700 kişi takip etmiş. pina bausch'un altı farklı yapıtın toplam 20 kere sunulduğu gösterilere 16.350 bilet satılmış. söyleşi, konser, atölye çalışması ve diğer etkinlikleri de 5.350 kişi takip etmiş.
varan 2
almanya’da 22 eylül gerçekleşen seçimden beri süren sonu gelmez koalisyon görüşmelerinin neticesinde cdu ile spd anlaşma aşamasına gelmişler. bu haberde beni ilgilendiren hiç bir şey yok, taa ki şu detayı öğrenene kadar:
185 sayfalık koalisyon anlaşmasının 128. sayfasında koalisyon hükümetinin ivedikle korumak için adımlar atması gereken kültür varlıkları sıralanmış: frankfurt’taki romanesk müzesi, brauweiler manastırındaki sergileme salonları, dresden residenz sarayı veeeee pina bausch dans merkezi.

pina bausch vakfı için wuppertal veya komşu şehirlerin birinde bir yer aranıyordu. pina bausch hayattayken düsseldorf müze adası’nda onun adına bir arşiv oluşturulması sözkonusuydu. Aradan geçen zamanda düsseldorf ihtimali zayıfladı; wuppertal belediyesi’nin parası olmadığı için onarımını gerçekleştiremediği ve yaklaşık 5 yıldır kapalı olan wuppertal schauspielhaus hem vakfın binası hem de uluslararası dans merkezi olsa diye konuşulmaya başlandı. ancak önce yapının kapsamlı bir bakımdan geçmesi lazımdı ve belediyenin elini taşın altına koyacak parası yoktu; yapılan hesaplara göre schauspielhaus’un bakımı yaklaşık 42 milyon avro tutuyormuş.
şimdi, hükümet ortaklarının iradesi bu hayalin gerçekleşmesini sağlayabilir.

tanztheater wuppertal her yıl belediyeden yaklaşık 2.5 milyon avro alıyormuş. bölge idaresinden de 1 milyon avro. şimdi, berlin’deki bu iradeyle hem bölge idaresinden daha fazla para gelmesi sözkonusu hem de merkezi devletten. bu da tanztheater wuppertal’in geleceğinin güven altına alınması anlamına gelir.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder