26 Kasım 2013 Salı

NRW050 susanna baca konseri
wuppertal vadisi’nin tepelerinden birinde ormanın içinde bir açıkhava heykel parkı var. pazar günü parkın içindeki, bütünüyle camdan pavyonda pina bausch’un son dönem yapıtlarında sıklıkla müziklerini kullandığı şarkıcılardan biri, and dağlarından perulu susanna baca’nın konseri vardı.
çıplak ayakları, somon rengi ipek-şifon elbisesi, zarif tavırları ve yumuşacık sesiyle 70’lik susanna baca ormanda bir su perisi gibiydi.

kendisine gitar, perküsyon, keman ve basla eşlik eden dört kişilik müzisyen ekibiyle susanna baca 90 dakika boyunca hiç oturmadan, hatta bazı şarkılarda dans ederek bizleri kendisine hayran bıraktı.
PINA40 jübile sezonu kapsamındaki konserde susanna baca doğal olarak pina bausch’u da andı. brezilya esinli “agua” yapıtında bausch’un kullandığı “de los amores” adlı şarkısından önce, salonda bausch dansçılarından olup olmadığını sordu ve onları dansa davet etti. bu haftasonu bausch dansçılarının gösterisi olmadığı için, çoğu konserdeydi zaten. “agua”da “de los amores” ile solosu olan julie shanahan gündelik kıyafet içinde, bütün doğallığıyla ve kısıtlı hareket alanına rağmen oldukça etkileyici bir performans sundu. doğaçlama yapan bir dansçıyı canlı müzik eşliğinde,  doğal atmosfer içinde ve el uzatma mesafesinde izlemek büyük bir keyifti.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder