22 Ekim 2013 Salı

NRW016 robyn orlin'den "güzellik"

 
robyn orlin günef afrikalı “beyaz” bir koreograf; moving into dance mophatong topluluğu ile sahnelediği “beauty remained for just a moment then returned gently to her starting position” (güzel sadece bir an için durakladı ve yavaşça/yumuşak bir şekilde başlangıç pozisyonuna geri döndü) adlı işiyle köln’e konuk oldu geçen hafta.
bu upuzun isimli yapıt 2012 lyon dans bienali’nde prömiyer yapmış ve “en iyi yapıt” ödülünü almış.

hareket kalitesi, koreografi ve kurgu olarak öne çıkan bir özelliğini göremediğim yapıtta 70 dakika boyunca sıcakkanlı ve sevimli yedi “renkli” dansçı eğlenceli ve neşeli bir şekilde, seyircileri de bolca işin içine katarak güzellik kavramını sorguladılar, sergilediler.

gösterinin bence en gözkamaştırıcı artısı bütün kostümlerin artık malzemelerden yapılmış olmasıydı: rengarenk plastik torbalar, pet şişeler, bozuk cdler, kağıt bardaklar, gazete parçaları, naylonlar..
çöpten çıkan malzemelerden, bu kadar yaratıcı bir şekilde yeniden değerlendirerek akla hayale gelmeyecek bir “güzellik”in yaratılması bir yana, bir de bunların insan bedenlerinin üzerine giyilmesi, insan bedeninin bunları “taşıması”, günümüzde “güzellik”i tekelinde tuttuğunu zanneden burnu havada moda dünyasına enfes bir cevaptı.

güney afrikalı “renkli” dansçılar arasında enfes güzellikte bedene sahip olanı da vardı, kalçası, göğüsleri geniş olanı da; ama hepsi sahnede yaratılan ve bize de gösterilen “dünya üzerindeki güzellikler”den bir parçaydılar.
ayrıca; erkek dansçılardan birinin “bedenimin rengi siyah değil, bakın, kahverengi” repliği de, mükemmeliyetçiliğin ve güzelliğin bir nevi sonucu olan ırkçılığa da hoş bir cevaptı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder