13 Eylül 2013 Cuma

fillerle dans

fotoğraf: mathias kehren

 fotoğraf: mathias kehren

 fotoğraf: detlef erler
"pina 40" etkinliklerini düzenleyen robert sturm (ki kendisi pina bausch hayattayken bir çok yapıtında asistan ve yardımcı olarak çalışmıştı, bausch'un ölümüden geçtiğimiz nisan ayına kadar da dominique mercy ile topluluğun artistik yönetmenlerinden biriydi) ile ulli stepan'a bir sezon boyunca sürecek 130 etkinlik yetmemiş olmalı ki, bu haftasonu "underground" adı altında yeni bir dizi etkinliği başlatıyorlar. bu serinin fikirannesi topluluğun kıdemli dansçılarından ruth amarante.

"underground"un ilki 14-15 eylül günlerinde saat 12:00 ve 15:00 olmak üzere ikişer defa wuppertal'in ünlü hayvanat bahçesinin filler pavyonunda gerçekleşecek.

geçen ay wuppertal hayvanat bahçesinde yeni bir fil yavrusu dünyaya gelmişti ve adı "pina-nessie" konmuştu; "pina" malum pina bausch'dan dolayıydı, "nessie" ise anne filin bakıcısının adıydı. belki, ilk underground'un hayvanat bahçesinde gerçekleşmesinde bu sevimli yavru filin etkisi vardır.

tabii ki, pina bausch'un özellikle 70'lerin sonu - 80'lerin başındaki işlerine hayvanat bahçesi hayvanlarını dahil ettiğini, "keuschheitslegende"de timsahların ,"arien"de hipopotamların "sahne aldıklarını" hatırlayınca, "pina 40" jübile sezonunun sahne-dışı performans serisinin hayvanat bahçesinde başlamasının anlamı daha bir anlaşılıyor..

üç müzisyenin çalacağı canlı müzik eşliğinde, bazı dansçıların şarkı söyleyeceği, 13 dansçının da kendi koreografik fikirleriyle oluşturdukları bir saat sürecek gösteriyi filler pavyonunda her seferinde yaklaşık 150 kişi izleyebilecekmiş.

wz'de çıkan fotoğraf albümü dün yapılan provalardan görüntüler sunuyor.
fotoğraflardan da olsa; dansçıları fillerin havuzuna balıklama dalarken, suda kahve fincanı ile yüzerken, etraftaki ahşap kütüklerinin üzerinde dans ederken, arkada fillerin, özellikle de küçük pina'nın bir "patisi" öne doğru kalkmış merakla dansçıları seyrederken, yetişkin bir filin hortumunu kaldırarak dansçılara "cevap verirken" görmek gerçekten çok heyecan verici; herhalde bu gösteriyi canlı izlemek daha da etkileyici olacaktır.

ilk "underground"da wuppertal'de olamayacağım ancak "pina 40" sezonunda başka bir çok etkinliğin yanısıra bir-iki "underground"u da yakalamak niyetindeyim..

1 yorum:

  1. ne kadar isteridm görmeyi,
    sağol haber erdiğin için, dünyamızın güzellikleri :)
    n.

    YanıtlaSil