8 Ağustos 2013 Perşembe

midilli'de üç gün, 02

molyvos'a dört kilometre mesafede eftalou diye bir kumsal var. sivrice koyu'nun tam karşısı; eftalou'dan el sallasan çağın motel'den veya fener'den biri karşılık verir mutlaka.
yıllarca, her yaz gittiğimiz sivrice koyu'ndan karşı yakayı izlerdik; üç-beş ışık, arada sırada bir araba farı; ne az yerleşim var derdik, meğer karşısı eftalou kumsalıymış; şimdi o taraftayız, karşıya  bakıyoruz.

eftalou'dan sivrice koyu ve sivrice deniz feneri


eftalou, molyvos'un yakınlarındaki en bakir ve en tenha kumsal; molyvos'un kendi kumsalı ve 5 kilometre mesafedeki petra pek bir kalabalıklar. burası ise sessiz, sakin..
ulaşması az biraz zor (gerçi günde dört sefer otobüs var, taksi ile de 3 dakika ve sadece 5 avro); konforu az (şezlong, şemsiye gibi şeyler yok); kumsal kumluk değil, küçük küçük taşlık; deniz de taşlık ve kayalık; anlayacağınız pek bir berrak, pek bir soğuk ve pek bir güzel..eftalou'nun bir kısmından sıcak su çıkıyor; küçük bir kaplıca yapmışlar. sıcakta haşlanıp kendinizi hemen soğuk sulara bırakabiliyorsunuz; fin hamamı misali..

kumsalda iki lokanta var. biri hemen başta asfaltın bittiği noktada; en çok övülen o; ancak biz orada yemek yiyemedik.
diğer lokantaya ise ya toprak yoldan arabayla ya da kumsaldan yürüyerek ulaşılıyor; set set bir yamaca yerleşmiş; mekanın kendisi ve ayrıca manzarası pek bir keyifli.. yemekleri de fena değil; midilli'de çok daha iyilerini yedik.


eftalou kumsalında kalınacak yerler de var; biri hemen kaplıcanın yanı; diğeri ise daha ilerde, lokantanın yanında.

eftalou kafa dinlemek, özgür olmak ve doğanın tadını çıkarmak için birebir!

2 yorum:

  1. midilli seyahatini yeni gördüm danzon. ne kadar güzel gezmiş, fotoğraflamış ve yazmışsın. iyi bayramlar!

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederim.. size de iyi bayramlar..

    YanıtlaSil