5 Temmuz 2013 Cuma

polonya'da tiyatro 03


polonya'ya tiyatro izlemeye gelip, baltık kıyısındaki liman şehri gdynia'nın eski havalimanında düzenlenen open'er festivali'nde ne işim var! adam mickiewicz enstitüsü'nden önerdiklerinde web sitesine bakıp, "yok, bu festival benlik değil" demiştim; meğer biraz daha dikkatli bakıp, "art" opsiyonunun altında "tiyatro"yu bulmam gerekiyormuş.

on senelik open'er festivali'ne tiyatro ilk defa geçen yıl dahil edilmiş; polonya'nın enfant terrible'ı krzysztof warlikowski'nin uzun aradan sonra tekrar sahnelediği "angels in america" için insanlar birbirini ezmişmiş!

malum, bu tarz festivallere biletinizi günlük veya kombine alıp istediğiniz sahnede istediğiniz müzisyeni/grubu izleyebiliyorsunuz; iş tiyatroya gelince, yerler kısıtlı olduğu için, festival biletinizi alır almaz internet üzerinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyormuş ve tiyatro gösterilerinin yerleri iki saat içinde tükeniyormuş.

festivale bu sene yine warlikowski damgasını vuruyor!
ikisi warlikowski ve şürekasının varşova'da yakın zamanda kurdukları teatr nowy (yeni tiyatro)'nun yapımı olmak üzere sahnelenecek dört oyun arasında en kallavi olanı polonya/dünya prömiyeri gerçekleşecek "kabaret warszawski". warlikowski'nin bu en yeni oyunu gdynia'dan direkt avignon'a gidecek.


1 yorum:

  1. mesut ozil'le mi karıştırmışlar :D

    YanıtlaSil