6 Mayıs 2013 Pazartesi

wuppertal'de neler oluyor! neler olacak?


on gün önce tanztheater wuppertal'in de bünyesinde olduğu wuppertal bühnen (wuppertal sahneleri) 2013-14 sezonu tanıtımı için basın toplantısı düzenledi.
dağıtılan sezon kitapçığında tanztheater wuppertal'in sanatsal yönetmeni olarak, 2009'daki pina bausch'un vefatından beri görev başında olan, bausch'un yol arkadaşı dominique mercy ile bausch'un son on yıldır sağ kolu olan robert sturm yazıyordu. ancak toplantıda lutz förster hazır bulundu. çünkü, ani bir kararla mercy ile sturm sanatsal yönetimden çekilmiş, yerine, yine bausch'un eski dansçılarından förster gelmişti.


förster 60 yaşında ve bausch'un öğrenim gördüğü, hoca olduğu ve ölümüne kadar bölüm başkanlığını yürüttüğü essen folkwang üniversitesi'nin dans bölümünde profesör.
förster en bariz, "nelken"de karanfiller içinde tek başına "the man i love" şarkısını sağır-dilsiz hareket alfabesiyle söylerken hatırlanabilir..

förster'in basın toplantısı açıklamalarından en can alıcısı; 2015'e kadar yeni bir yapıtın sahnelenmeyeceği. halbuki, 8-9 ay önce mercy ile sturm bir koreografla anlaşıldığı, adının saklı tutulmasını doğru bulduklarını ve 2013'ün sonbaharında topluluk için yapacağı ilk koreografiyi sahneleyeceklerini açıklamışlardı. şimdilerde değil adı, sözü bile geçmiyor böyle bir koreografın.

üstte: ditta miranda jasjfi, 
ortada: palo aran gimeno
allta: regina advento
(fotoğraflar: ursula kaufmann)

onun yerine, topluluk dansçıları kendi "küçük" koreografilerini sahnelemekteler ikinci sınıf organizasyonlarda.
kendi ülkelerinde yaptıkları koreografik işler bir yana, esas 16-17 mayıs'ta wuppertal'e komşu essen'de, ruhr bölgesinin en prestijli dans mekanı pact zollverein'da topluluk dansçılarının koreografilerinden oluşan bir program sergilecenek:
iki bölümlü akşamın birinci bölümünde daphnis kokkinos "addio addio amore, ein stück für pina", ikinci bölümde ise aida vainieri "redrain, für pina", nazareth panadero ile michael strecker "clandestine", aleš cucek "slowly bye phrases", regina advento "? minuten – beat" ve ditta miranda jasjfi "something in the air, für pina"yı sahneleyecekler.

pina bausch hayattayken, benim hatırladığım bir tek, kendi festivallerinin birinde rainer behr'in kısa bir korerografisi sahnelenmişti. şimdilerde, dansçılar kendi kanatlarıyla uçma hevesindeler. umarım havada kalmayı ve başarıyla tekrar toprağa basmayı başarırlar.

...

wuppertal belediye başkanı peter jung geçtiğimiz aylarda bir kaç defa 2013 kasım'ında tanztheater wuppertal'in 40. yılını kutlayacak bir festival yapılacağının müjdesini vermişti.
pina bausch hayattayken iki yılda bir, wuppertal'in yanısıra düsseldorf ve essen'deki sahneleri de kullanan ve bir ay süren festivaller gibi bir formatının olacağını; hatta geçen yaz londra'daki maratona benzer bir programı tekrarlayacağı umut edilen festivalden şimdilerde hiç söz edilmiyor.
konuşulansa; yaşını almış dansçıların londra maratonundan sonra aşırı yoruldukları, bir daha o kadar yoğun bir programı istemedikleri ve hatta topluluğu bırakmayı bile düşündükleri..

açıklanan 2013-14 sezonunun kasım'ında bariz bir yoğunluk var, ama umulandan zayıf:
.wuppertal'de dört ayrı yapıt ("nelken", "wiesenland", "1980" ve en son 1975 yılında bu haliyle sahnelenen "wind von west", "der zweite frühling" ve "frühlingsopfer"den oluşan üçlü stravinski akşamı)
.düsseldorf operası'nda aynı gün arka arkaya sahnelecek hindistan esinli iki yapıt ("sweet mambo" ve "mambo blues"
.essen aalto operası'nda stravinski akşamının tekrarı.

kasım ayı dışında 2013-14 sezonunun bütünü "pina 40" başlığıyla 40. yıl sezonu olarak tanımlanmış:
ocak'ta biri yeni diğeri 80'lerden iki yapıt ("für die kinder von gestern, heute und morgen" ve "bandeneon"),
mayıs'ta üçü de '85 öncesinden üç yapıt ("cafe müller & frühlingsopfer" akşamı, "ahnen" ve "viktor") var programda.

görünen o ki, 13-14 sezonunda bir kaç kere wuppertal seferi yapmak farz oldu..

...


üst: paul white
alt: scott david jennings
(fotoğraflar: andreas fischer)

yönetimdeki beklenmedik değişiklik dışında tanztheater wuppertal'de başka neler oluyor:
2012'nin eylül ayında açılan seçmelere başvuran 250 kişiden kabul edilen 140 kişi arasından seçilen iki yeni dansçı kasım ayında eklendi topluluğa ve 2013'te gösterilere çıkmaya başladılar. 
avustralyalı paul white 29 yaşında. topluluğu ilk defa yedi yıl önce londra'da canlı olarak izlemiş, daha sonra da iki defa wuppertal'e gelmiş. ingiliz scott david jennings ise 24 yaşında.

iki dansçıyı geçtiğimiz salı-çarşamba akşamları "auf dem gebirge hat man ein geschrei gehört" adlı muhteşem pina bausch yapıtında izledim. paul white'ın kendisini, hele de 26 kişilik kadrodan öne çıkartıp görünür kıldığını söylemem lazım; duruşu, karizması olan bir dansçı.
yeni kanların topluluğu tazeleyeceği kesin..

...


son bir haber de, arte'si olanlara:
haziran ayında pina bausch'un aramızdan ayrılışının 4. yılını anma vesilesiyle arte bir akşamını bausch'a ayıracak. önce wim wenders'in üç boyutlu "pina" filmini gösterecek, ardından da, büyük bir sürpriz olarak, pina bausch'un son yıllarının en güçlü yapıtlarından "vollmond"un kaydını yayınlayacak.

4 yorum:

 1. Keremcıgım uzun yazını merakla okudum.
  Bakalım neler olacak, ben de bılgısayar ekranından seyrettıgım o kısacık youtube kaydı sayesınde Förster a hayran olanlara katıldıgımdan artık havadıslerı en erken tarafından senden alırım.

  May the force wıth you Förster!!!

  :)))

  Iyı hıdrellezler, ıyı haftalar,n.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Taze haberiniz için teşekkürler. sanırım yine Tanztheater Wuppertal İstanbul'a uğramayacak... Takvimi biliyorsanız paylaşabilmeniz mümkün mü? Zira web sitelerinde de güncellenmemiş henüz program.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. merhaba çağrı,
  ilginize teşekkür ederim.

  maalesef istanbul yok. bence bundan sonra da olmayacak..

  13-14 sezon programının son hali 8 haziran'da açıklanacak.

  belli olanlar:
  wuppertal'de:
  palermo palermo, 5-8 eylül
  nelken, 31 ekim-3 kasım
  wiesenland, 7-10 kasım
  stravinski üçlemesi, 22-24 kasım
  1980, 28kasım-1 aralık
  für die kinder von..., 16-19 ocak
  bandeneon, 24-26 ocak
  cafe müller & frühlingsopfer, 1-4 mayıs
  ahnen, 10-13 mayıs
  viktor, 22-25 mayıs

  düsseldorf'da:
  sweet mambo, 15-16 kasım
  bamboo blues, 15-16 kasım

  essen'de:
  stravinski üçlemesi, 26 kasım

  ayrıca almanya dışında
  bordeaux, antwerp, nimes, londra, hongkong, siatama, seoul, toronto ve paris'e turneleri olacak.
  hangi yapıtlarla ve hangi tarihlerde olacağı 8 haziran'da..

  YanıtlaSil
 4. Çok çok teşekkürler, 8 haziranda yine kontrol edeceğim sitelerini...

  sevgiler


  YanıtlaSil