3 Mayıs 2013 Cuma

mayıs'ın böylesi


haziran'daki müzik festivalini boşverin, istanbul'da esas mayıs ayı klasik müzik için tam bir yıldızlar geçidi. böyle bir ayı uzun zamandır yaşamamıştık sanırım.

dün akşam işsanat'ta mischa maisky'nin 65. yaşını kutladık.
önce oğlu ve kızı ile brahms'ın 1 numaralı üçlüsünü çaldılar. maisky ailesinin bu mükemmel oda müziği yapıtını yorumu fırtınalı ve tutkuluydu ama çok temiz ve net değildi sanki.
ikinci yarıda mischa'ya macar oda orkestrası eşlik etti. çaykovski'den noktürn ile bruch'tan kol nidrei birbirine bağlanarak çalındı. maiksy icradan önce iki parça arasında ara vermeyeceklerini, şaşırmamamız ve bir yapıtın atlanmış olduğunu zannetmemiz gerektiğine dair bir uyarı yaptıktan sonra, bir alman gazetesinin bu yüzden programda eksik eser çalındığını yazmış olduğunu söyledi. hangisi olduğunu söylemeden bütün alman gazetelerini töhmet altında bırakmak maisky'e yakışmadı.
haydn'ın (benim için) "herhangi bir" viyolonsel konçertosundan sonra, sıra bislere geldi. salondan biri pachelbel'in kanon'unu bağırdı; keşke bieber konserine gitseymiş o bey, gönlünce istek parçası çığırırdı. maisky bağırtıyı anlamadı, orkestra üyelerinden açıklama alınca, abartılı bir "imkansız" tepkisi verdi, "belki gelecek sefere" diyerek de gönül almayı bildi. neticede, çaykovski'den "andante cantabile"yi meriç soylu anısına çaldılar. maisky dinmeyen alkışlara solo bach'la cevap vererek konseri bitirdi.

bugün ve yarın new york filarmoni alain gilbert şefliğinde muhteşem kemancı joshua bell ve efsanevi piyanist emanuel ax'a eşlik edecek.
önümüzdeki hafta sacha goetzel şefliğinde borusan filarmoni isabel van keulen'e, mayıs sonunda ünlü mü ünlü bariton thomas hampson'a eşlik edecek.
ayrıca ay sonunda izthak perlman yıllar sonra tekrar kentimize konuk olacak; berbat bir salonda da olsa el mahkum gideceğiz..

arada klasikten soluklanmak için mariza, tomatito & michel camilo ve buika, mayıs'ı noktalamak içinse paco de lucia birebir.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder