18 Ekim 2012 Perşembe

cemal reşit rey konser salonu / kasım-aralık / seçtiklerimekim'in ikinci yarısında çıktığı ısınma turu bayramla sekteye uğrayan cemal reşit rey konser salonu kasım ve aralık'ta doludizgin bir programla istanbul'un müzik haritasında öne çıkacak.
biraz çıfıt çarşısı gibi olsa da programda herkesi memnun edecek önemli isimler mevcut. benim gözüme/gönlüme çarpanları paylaşmak istedim.

önce cazcılar:
.chick corea - christian mcbride - brian blade (27 kasım)
.al di meola & gonzalo rubalcaba duo (15 aralık)

klasik müzik:
ilginç bir şekilde, uzun yıllar sonra, bu sezon istanbul'da sık sık piyano ikilileri dinleyeceğiz. bunlardan ikisi crr'deler:
.3 kasım'da ufuk & bahar döndüncü, 7 aralık'ta ferhan & ferzan önder.
ikisinin programında da stravinski'nin "le sacre du printemps" (bahar ayini) adlı yapıtı var. ikincisinde vurmalı çalgılar da katılacak yoruma; martin grubinger ve arkadaşları..
ilk konserin özelliği ise akşamda anlatıcı olarak halit ergenç'in ve görsel tasarımcı olarak fabrice aragno'nun katkıda bulunacak olmaları..
ikinci konserin heyecanla beklediğim başka bir özelliği ravel'in "bolero"sunun iki piyano ve vurmalıçalgılar için grubinger tarafından düzenlenmiş halinin çalınacak olması.
[diğer ikililer;
.uzun zamandır istanbul'da çalmayan güher & süher pekinel iksv organizasyonuyla 7 aralık'ta zubin mehta yönetimindeki floransa maggio musicale orkestrası ile haliç'te olacaklar. konser haberinde konser programının açıklanmamış olması çok şaşırtıcı! iksv, hele de klasik müzik departmanı böyle acemilikler yapmazdı..
.katia & maria labeque ise 17 ocak 2013'te gürer aykal yönetimindeki borusan filarmoni ile poulenc çalacaklar.
.ferhan & ferzan önder 22 nisan 2013'te borusan quartet ve bifo solistleri ile igudesman ve saint-saens yorumlacaklar.]
crr'de diğer öne çıkan klasik müzik konserleri ise:
.keman virtüözü midori & başarılı piyanistimiz özgür aydın (21 kasım)
.2011'deki istanbul müzik festivali'nde hayran kaldığım viyolonselci leonard elschenbroich ile piyanist alexei gyrnyuk (20 aralık)
.yuri bashmet'in solist ve şef olduğu new russia devlet senfoni orkestrası'ndan 2012'ye veda konseri (27 aralık)

geleneksel müzik:
.erkan oğur & mikail aslan (31 ekim)
.le trio joubran (2 kasım)
.asif ali khan (22 kasım)

dans:
.korhan başaran modern dans topluluğu (8 kasım)
new york'ta yaşayan eski zeynep tanbay dansçısı korhan başaran geçen yıl istanbul ve ankara'da atölye çalışmaları yapmıştı. şimdi, oradaki topluluğu ile konuğumuz olacak; " a kin dof beau ty" adlı yapıtını sunacak.
.antonio gades flamenko topluluğu'ndan cristina hoyos'suz ve antonio gades'siz ne kadar olursa o kadar bir "carmen" (1 aralık) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder