20 Eylül 2012 Perşembe

leyla gencer şan yarışmasında arap baharı rüzgarı


medar-ı iftiharımız leyla gencer adına iki yılda bir düzenlenen uluslararası şan yarışmasının finalinde arap rüzgarı esti; mısırlı soprano fatma said sanatının hakkıyla hem birincilik hem de bu yıl ilk defa organize edilen halk ödülünü kazandı.

opera sanatının başka bir divası mirella freni bu yılki jürinin başkanıydı. bütün gerçek sanatçılar gibi mütevazi, nüktedan, doğal ve samimi haliyle önce leyla gencer hakkında komik bir anısını anlattı, ardından ödülleri dağıttı.

bu seferki final bayağı çekişmeli geçti; birisi hariç bütün finalistler kalburüstüydü. ilginç olansa, finalist 9 şancıdan sadece sopranoların ödül alması oldu. halbuki mezzosopranolar valeria tornatore ve özellikle de güney koreli shin je bang çok iyiydiler. shin je bang gounod'nun sapho'sundan melankolik ve içli "o ma lyre immortelle" aryasında muhteşemdi. kazak tenor medet chotabayev ünlü "e lucevan le stelle"de, ödül alamayan tek soprano rus kristina bikmaeva da don pasquale'den söyledi aryada "kulak" doldurdular.

ödül alanlara gelirsem; benim halk ödülü seçimim romen soprano irina ioana balant la scala özel ödülünü aldı. gerek alışılmışın dışındaki arya seçimi (korngold'un die tote stadt operasından bir arya) gerekse de ses rengiyle övgüye değerdi.
üçüncü ve ikinci jessica rose cambio ve ludmilla bauerfeldt oldular ki, ikisinin ödülü de şaşırtmadı.
birinci fatma said ise ses ve yorumu yanında inceliği, güzelliği ve rahatlığıyla gecenin yıldızıydı.

maestro pietro mianiti yönetimindeki borusan istanbul filarmoni orkestrası'nın gecenin birbirinden iyi finalistleri yanında övgüye değer başka bir özelliği olduğunu belirtmeden geçmemek lazım; dolu dolu çaldılar, iyi bir eşlik çıkarttılar.

iksv'ye de, zamanında mütevelliler kurulu başkanı olduğunu bu kuruma bütün malvarlığını bırakmış ünlü sopranomuz leyla gencer adına ilk defa aydın gün'ün başlattığı şan yarışmasını yapı kredi'den devralıp devam ettirdiği için ayrıca teşekkürler; bu ülkedeki küçük de olsa bir kesim için ilahe mertebesindeki leyla gencer'e borcumuzu ancak böyle ödeyebiliyoruz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder