23 Eylül 2012 Pazar

kahraman suç ve ceza film festivali filmekimi'ne karşıherkes filmekimi filmlerini konuşuyor; iksv düzenlediği etkinliklerin reklamını profesyonelce yapıyor.
filmekimi ilk ortaya çıktığından beri anlamadığım; çoğunluğu sezon içinde vizyon görecek filmlerden oluşan bir film haftasının neden bu kadar patırtı kopardığı! "bir iksv etkinliğinde görünelim" derdi midir insanlardaki...

hadi filmekimi ilk yıllarında sadece emek'teydi; biraz o güzelim sinemanın atmosferini yaşamak, biraz sezon başında festival havasını solukmak daha anlaşılır nedenlerdi...
filmekimi emek kapandıktan sonra bir aralar g-mall'a, şimdilerde citys'e uzanarak üç sinemada azmanlaşmış, %90'ı zaten ithal edilmiş filmleri gösteren bir film haftası olarak artık sanatsal veya düşünsel değil, ticari bir faaliyete dönüşmüş durumda kanımca. neyse..

basında veya internet dünyasında hiç sesi sedası duyulmayan başka bir film festivali gerçekleşecek filmekimi ile yaklaşık aynı tarihlerde (26 eylül - 04 ekim) istanbul sinemalarında. hatta iki festivalin bir sineması ortak: nişantaşı citys!

2. uluslararası suç ve ceza film festivali'nde kısa, uzun, belgesel; eski, yeni, klasik; dünyanın her bir köşesinden bir sürü film var. hem de hepsi akılçelici bir kavram etrafında dönüyor; adı üstünde: suç ve ceza! ayrıca bu yılın teması “kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık”

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nin düzenlediği festivalin programında 26 eylül- 01 ekim arasında istanbul üniversitesi salonlarında yapılacak paneller de önemli bir yer tutuyor.

festivalin yarışmalı bölümü var; hem kısa hem uzun metraj kategorisinde..
bu filmler vizyona da girmeyecekler..
ve bilet fiyatları da hesaplı: bütün seanslarda tam 7, öğrenci 5 ytl.

herkes filmekimi filmlerini hatmetti zaten; ben suç ve ceza'dan gözüme çarpan bir kaç filmi öneriyim bari:
.appatmento ad atene  (atina'da bir daire), ruggero dipaola, italya
.dom (dam – bir rus ailesi), oleg pogodin, rusya
.marilivit tetri (tuz beyazı) ketevan machavariani, gürcistan
.jidan he shitou (yumurta ve taş), huang ji, çin
.borgriki (kent devlet), olaf de fleur johannesson, izlanda 


diğer filmler ve etkinlikler hakkında bilgi için festival sitesi

 

4 yorum:

 1. Aynı fikri paylaştığım birisi daha.Yaşasın! :)

  YanıtlaSil
 2. Selam Danzon,
  Dün Filmekimi için İstanbul'daydım:)
  Hımmm. Bakın sahiden bu festivali duymamışım. Üstelik tema,"Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık" ise. Ne fena! Atlamışım. Çok geç kaldım mı acaba bilmiyorum ama sonundan yakalamaya çalışacağım. Danzon'un sevdiğim bloglar arasında olmasına rağmen ne yazık ki bu yazınızı okumamışım. Sağolun.

  YanıtlaSil
 3. merhaba, kaçırmadınız, cuma'ya kadar hala şansınız var..
  iyi seyirler..

  YanıtlaSil