3 Temmuz 2012 Salı

müzik festivali 40: bilançoistanbul müzik festivali kırkıncı yılına yakışır bir programa sahipti. giya kancheli ve fazıl say gibi dünya çapında iki önemli sanatçıya sipariş edilmiş iki muhteşem dünya prömiyeri; anne-sophie mutter, renaud capuçon, daniel müller-schott, -her ne kadar kendisinden pek haz etmesem de- helene grimaud gibi, klasik müziğin yıldızı olduğu kadar ustası olan isimler; beethoven’ın koral senfonisiyle yapılan görkemli açılış; kalburüstü yabancı bir orkestra (deutsches symphonie orchester berlin) ve derviş gibi şef sir roger norrington; festivalin yükünü başarıyla taşıyarak rüştünü çoktan ispat etmiş borusan istanbul filarmoni orkestrası; festivalin her sene bir kallavi neoklasik bale topluluğu getirme geleneğini hatırlatan zürih balesi’nin spoerli-bach koreografileri; ve diğerleri…
kadı kızında da olduğu gibi, 40. festivalin 1-2 eksiği de yol değildi; şöyle anlı şanlı bir şancı mesela. hele de geçen sene petibon, önceki sene villazon bizleri ekmişken, ikisinden birine 40. yıl baskısı yapılamaz mıydı. yabancı bir opera da fena olmazdı hani; konser yorumuna bile razı olurduk…

programın bence en takdire şayan tarafı; bu sene festivalin gençlere verdiği önemdi; hem genç seyirciye hem de genç sanatçılara.
genç seyirciye; çünkü bu sene öğrenci biletlerinin sayısı arttırılmıştı; hatta o kadar ki eylül’deki berlin filarmoni konserinde haliç kongre merkezinin balkon 1. sırası sadece öğrenci biletlerine ayrılmış. umarım istanbullu öğrenciler kendilerine tanınan bu fırsatlardan yararlanıyorlardır; yeterince ilgi olmazsa verildiği gibi geri alınabilir bu ayrıcalıklar.
genç sanatçılarımıza gelince; geçen ağustostaki simon bolivar rüzgarıyla olsa gerek, bu yıl üç anlamlı etkinlik vardı festivalde: “festival genç solistini sunar”, “açık konservatuar” ve “genç ustalar ve kahramanları”. konserlerin süreyya operası ve cemal reşit rey konser salonu sahnelerinde olması gençlere verilen değeri göstermesi açısından da önemliydi. aynı zamanda eğitimci olan, festivalin direktörü yeşim gürer oymak’ı ve ekibini canı gönülden kutlamak lazım…

bu anlamda bir güzel haber de iksv’nin 40. yaşını kutladığı etkinliklerden birinde bülent eczacıbaşı tarafından verildi; iksv, kuruma ve türkiye’deki klasik müzik-opera dünyasına büyük emeği geçmiş sayın aygın gün’ün anısına her yıl 30 yaş altı bir şancıya 15.000 tl’lik bir burs verme kararı almış.

...

işte 40. yıl müzik festivali listem:
.anne-sophie mutter – michael francis – viyana-berlin oda orkestrası, lütfi kırdar kongre ve sergi sarayı, ***** (01hzr)
.fazıl say – carolina eyck – bülent evcil – çağatay akyol – gürer aykal – borusan istanbul filarmoni orkestrası, haliç kongre merkezi, ***** (23hzr)
.gidon kremer – giedre dirvanauskaite – mamuka gaganidze – andres murtonen – varşova filarmonik korosu – borusan istanbul filarmoni orkestrası, aya irini, ***** (11hzr)
.“...und mied den wind” zürih balesi (koreografi: heinz spoerli), aya irini, **** (04hzr)
.renaud capuçon – daniel müller-schott – anika vavic, aya irini, ***.5 (18hzr)
.çellistanbul & pervin çakar – xavier phillips, aya irini, ***.5 (13hzr)
.“in den winden im nichts” zürih balesi (koreografi: heinz spoerli), aya irini, ***.5 (05hzr)
.amstel quartet, st.antuan kilisesi, ***.5 (07hzr)
.ece bozkurt – cem esen – ıraz yıldız – muhiddin dürrüoğlu – gülsin onay – hüseyin sermet, cemal reşit rey konser salonu, ***.5 (19hzr)
.hüseyin sermet – sir roger norrington – deutsches symphonie orchester berlin, lütfi kırdar kongre ve sergi sarayı, ***.5 (16hzr)
.l’arpeggiata / christina pluhar – lucilla galeazzi – vincenzo capezzuto, aya irini, *** (06hzr)
.say i am you-mevlana : lucas vis – tessa joosse – vocaalLAB – hezarfen ensemble, aya irini, *** (24hzr)
.ana moura, aya irini **.5 (26hzr)


ayrıca; benim için festivalin unutulmaz dakikaları:
.viyola, orkestra ve koro için styx (kancheli) - gidon kremer, andres mustonen, varşova filarmoni korosu, borusan istanbul filarmoni orkestrası
.allegro con brio (beethoven, 3. piyano konçertosu) – fazıl say, gürer aykal, borusan filarmoni orkestrası
.mezopotamya senfonisi (say) - fazıl say, bülent evcil, çağatay akyol, carolina eyck, gürer aykal, borusan filarmoni orkestrası
.allegro (mozart, 3. keman konçertosu) – anne-sophie mutter, viyana-berlin oda orkestrası
.clair de lune (debussy) – ıraz yıldız
.piyanolu üçlü (şostakoviç) - renaud capuçon, daniel müller-schott, anika vavic
.sol el için piyano konçertosu (ravel) – hüseyin sermet, sir roger norrington, deutsches symphonie orchester berlin
.fado loucura – ana moura
.oblivion (piazzolla) – çellistanbul, xavier phillips
.poco allegretto (brahms, 3. senfoni) – amstel quartet
.çello süiti no.1 (bach) – zürih balesi, koreografi: heinz spoerli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder