14 Temmuz 2012 Cumartesi

bu sıcaklarda avignon'a, aix-en-provence'a, münih'e gidemem diyen tiyatroseverlere müjde!
bu akşam (cumartesi) türkiye saatiyle 18:00'de katie mitchell'in, 23:10'de sidi larbi cherkaoui'nin, yarın (pazar) 18:00'de andreas kriegenburg'un en son yapıtları internetten canlı yayınla, hem de ücretsiz, izlenebilecek.
işte ağız sulandırıcı detaylar:

son yıllarda, müziğin önemli bir rol oynadığı deneysel sahnelemeleriyle adından çokça söz ettiren ingiliz tiyatro kadını katie mitchell, aix-en-provence opera festivali'nin özel projesi olarak dünya prömiyeri yapan george benjamin'in "written on skin" adlı operasını sahneliyor.
amsterdam nederlandse opera, londra royal opera house covent garden, théâtre du capitole de toulouse ve floransa teatro del maggio musicale fiorentino ortak yapımı olan operada orkestra olarak mahler oda orkestrası görev yapacak, bestecinin kendisi operayı yönetecek.
librettosunu ingiliz oyun yazarı martin crimp'in yazdığı opera arasız 100 dakika sürüyor.
arteliveweb bu akşam canlı yayınlacağı operayı altı ay boyunca arşivinde tutacak. kayıt bu zaman zarfında yine ücretsiz olarak izlenebilecek.

arteliveweb'in bu akşamki ikinci canlı yayını, çağdaş dans dünyasının -ve dans tiyatrosunun- en özgün temsilcilerinden sidi larbi cherkaoui'nin "puz/zle"ı olacak.
geçtiğimiz hafta içinde avignon tiyatro festivali'nde prömiyer yapan ve önümüzdeki aylarda londra'dan, münih'e, nice'den düsseldorf'a, köln'den lüksemburg'a turneye çıkacak olan "puz/zle", cherkaoui'nin eastman topluluğu ile, daha önce birlikte çalıştığı müzisyenler, korsikalı a capella topluluk a filetta ve lübnanlı şarkıcı fadia el-hage'nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir proje.
cherkaoui'yi tanıtmaya gerek yok; istanbullular çok geç de olsa, 2010 tiyatro festivali'nde "sutra" ile kendisini tanıma şansına ermişlerdi.

aynı festivalde istanbullu -bazı- tiyatroseverlerin kalbini çalan başka bir "büyücü", müncher kammerspiele yapımı kafka uyarlaması "der prozess" (dava) ile yönetmen andreas kriegenburg'du.
kriegenburg şubat ayından beri bayerische staatsoper'de arka arkaya sahneye koyduğu wagner'in ring dörtlemesinin son halkası "götterdämmerung"un prömiyerini 30 haziran akşamı gerçekleştirmişti.
"götterdämmerung" münih opera festivali'nin "oper für alle" (herkes için opera) sloganı kapsamında 15 temmuz pazar akşamı 18:00'de hem münih'deki max-joseph meydanında hem de internet sitesi üzerinden canlı ve ücretsiz olarak yayınlanacak.

herkese iyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder