13 Temmuz 2012 Cuma

1921 / f. w. murnau / schloss vogelödmax reinhardt’ın öğrencisi olmuş ve sahnelediği oyunlarda oynamış olan murnau’nun en tiyatral filmlerinden biri “schloss vogelöd” (vogelöd malikhanesi).
filmin başrol kadın oyuncusu, çehov’un yeğeni ve stanislawski’nin öğrencisi olga tschechowa, göründüğü bütün sahnelerde abartılı tiyatral jestleri ile öne çıkıyor zaten.
genel olarak malikhanenin iç mekanlarında geçen filmin atmosferi de oldukça tiyatral. murnau iç mekan çekimlerinde kapıları ve pencerelerden gelen ışığı çok ustaca kullanarak, tiyatral kalitesi yüksek görseller yaratmış. karakterlerin iç dünyalarıyla da örtüşen bu sahneler filmin en etkileyici anlarını oluşturuyor.
ancak, sadece iç mekan çekimlerinde değil, dış çekimlerde de murnau'nun mekan kurma ve gerilim yaratma kabiliyeti hayranlıkverici. örneğin, bu park sahnesinde üç büyük ağaç gövdesiyle tanımlanan üçgen alan ve yarattılan daralma hissi çok başarılı.murnau bir yıl sonra çekeceği "nosferatu"nun görsel hazırlığını da bu filmde yapmış gibi; özellikle de bu kabus sahnesiyle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder