20 Mayıs 2012 Pazar

nur du / pina bausch - tanztheater wuppertal [sıcağı sıcağına...]

 (fotoğraf: maarten vanden abeele)

tanztheater wuppertal gösterilerinde, o akşam sahnede olmayan dansçılar seyircilerin arasında olurlar, bizlerle birlikte yapıtı izlerler. bu akşam "nur du"da seyirci tarafında hiç dansçı yoktu çünkü hepsi sahnedeydi: 22 kişi. evet "nur du" kalabalık bir yapıt, çünkü dansçılar kadar bir de her yaştan erkekler topluluğu eşlik etti onlara üç sahnede.

prömiyeri 1996 yılında yapılmış olan "nur du" esinlendiği amerika'ya (los angeles'a) yakışan bir yapıt; her açıdan devasa boyutlarda: 45 kişilik kast, yedi tam bir yarım (çapları yaklaşık 3-3.5 metrelik) redwood ağacı gövdeleri, 3.5 saatlik süre.

pina bausch'un "nur du"su içerik olarak da, dünyada "güzel olma"nın kabe'si los angeles'a çok yakışmış. program broşüründeki montajlanmış film posterleri ve dergi kapaklarında pina'nın dansçılarının yüzlerini görmek yeterli zaten. daha oradan, sadece program broşüründen pina onikiden vuruyor.
"nur du", bence her yapıtında rüya aleminin sonsuz derinliklerine yolculuk eden pina'nın bu sefer rotasını dünyadaki en büyük rüya endüstrisinden geçirdiği etkileyici bir yapıt.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder