24 Mayıs 2012 Perşembe

the coming storm / tim etchells - forced entertainment [sıcağı sıcağına]


sheffield'li performans topluluğu forced entertainment'in "the coming strom"u dün akşam essen pact zollverein'da dünya prömiyerini yaptı.

tim etchells ve topluluğunu tanımıyordum. bir haftalığına geldiğim ruhr'da, iki pina yapıtı arasındaki boş akşamları doldurmak için aranırken bu gösteriyi keşfedip biletimi almıştım. sonradan, bir arkadaş tim etchells'i bayağı bir övdü bana; meğer bayağı alternatif işlere imza atan sıradışı bir sanatçıymış etchells. planlamadan denk gelmiş olmasına sevindim; şanslıymışım..

"the coming strom" hikaye anlatma üzerine komik, eğlenceli ve "düşündürücü" bir beyin fırtınasıydı.
iyi bir hikaye neye ihtiyaç duyar diye sorarak ve cevaplarını takır takır vererek başlayan performansta, üçü kadın üçü erkek altı kişilik ekip mikrofonu birbirlerinden ala ala, birbirlerinin sözlerini (hikayelerini) kese kese, boş sahnede, sadece aksesuarlar ve enstrümanlar kullanarak, hareketler, müzik ve sözler yardımıyla bazen anlatıl(maya çalışıl)an hikayeyi vurgulamaya bazen kösteklemeye çalıştılar; onlarla veya anlattıklarıyla özdeşleşmememiz için ama diğer yandan da anlattıklarının duygusunun bize(seyirciye) geçmesini gözardı etmeden; sanki gevşek dokunmuş, doğaçlamaymış gibi duran, ama belli ki her bir noktası ince ince belirlenmiş geçişlerle hikayeleri parçalayıp tekrar birleştirerek 110 dakika boyunca seyirciyi içerik bağlamında "iyi bir hikaye nedir?" ve biçimsel bağlamda "bir hikaye nasıl anlatılır?" soruları etrafında dönen fırtınalarına ortak ettiler.
 
işin ismi çok önceden belli olmasına rağmen, tesadüf bu ki, dün yani prömiyer günü öğleden sonra essen'i sürpriz bir fırtına istila etti; hazırlıksız yakalanan benim gibileri sıçana çevirdi.
olur da "the coming storm"a bu yaz avignon'da, ya da sezon içinde paris theatre de la ville, viyana veya zürih'te denk gelirseniz, yağmura hazırlıklı olun. [performansın içinde sulu bir durum yok; uyarım etchellsvari absürdlüğe bir gönderme sadece...]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder