7 Nisan 2012 Cumartesi

film festivali 31.2


ortayaşlı, evli, birini yeni evlendirdiği diğeri evlenme yaşına yakın iki kız çocuklu, düzgün bir işi olan françois'nın hayat muhasebesi. pilot olmak istemiş, kereste fabrikatörü olmuş. karısı onu aldatıyor, o da karısını. yüzeyde heteroseksüel bir hayat sürüyor, ama aslında gizli bir eşcinsel. dünyanın eşcinsel hakları açısından en önde gelen ülkelerinden güney afrika'da yaşıyor, ama bırakın cinsel özgürlüğü, güya bu kadar eşitlikçi bir ülkede, yüzeyin hemen altında zenci ırkçılığı halen sürmekte.
françois bir gün bir güzel'e, eski bir arkadaşının üniversitede okuyan genç oğlu christian'a tutuluyor; kontrolünü yitiriyor ve durum hiç beklenmeyen noktaya kadar varıyor.

eşcinsel sinemanın ötesinde, günümüz insanının psikolojisine dair ağır ilerleyen bir film "güzellik" (skoonheid). film françois'yı takip ediyor; ya onu seyrediyoruz ya da onun seyrettiklerini. film kesinlikle taraf tutmuyor ama şöyle bir artısı var ki, françois'nın özellikle filmin kırılma noktasında yaptığı şey ne kadar kötü de olsa ve bu şeyi seyirci olarak tasvip etmemiz imkansız da olsa, françois'yı anlamamızı sağlıyor.
oliver hermanus'un yönettiği "güzellik" bu yılki festivalde, sıradışı bir protagonistin başından geçen sıradışı olayları sağlam ve tutarlı bir sinema diliyle anlatan ender iyi filmlerden biri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder